ŞAMPİYONDAN MADALYA SÖZÜ

Reklam
Reklamı Gizle

Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te yapılan Dünya Gençler Halter Şampiyonasında Ülkemizi başarıyla temsil eden genç halterci Melihcan Günay ayağının tozuyla A52 Tv ekranlarından yayınlanan Turuncu Ekran programına konuk oldu.

Programda Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zor’a duygularını aktaran Melihcan Günay Eylül ayında yapılacak olan Avrupa Şampiyonasında madalya sözü verdi.

Milli Halterci Melihcan Günay;

“10 kişilik Milli Takımla birlikte 2 kişi Ünye’dendi. Halter şampiyonasında arkadaşım dünya 3.’sü ben ise dünya 4.’sü oldum. Ben haltere 2016’da başladım. Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunuyum. Beden eğitim öğretmenim Murat Arslan’ın ve lisede ki diğer hocalarımın bu spor dalına geçerken çok emekleri var. İlk gittiğimde çok zor bir spordu ve bu işin olamayacağını düşündüm. Sporu tam bırakmaya karar verdiğim zaman plastik de olsa 15-20 kilo kaldırdım. Zor ve hırslı bir sporda azimli çalışacaksın. Halter futbol gibi değil. İlk zamanlarda ailem bile karşı geldi. İlk 1 senem hiç derecem yoktu. Türkiye’de ilk 10’na bile giremiyordum çünkü destek de yoktu.

ÜNYE’Yİ TEMSİL ETMEK İSTERDİM AMA DESTEK YOK

Benim ilerlememde halter hocamın da çok emeği var sadece hoca olarak değil bir abi ve baba gibiydi. İlk başlarda çok destek verdi ama bir zaman sonra onun da desteği yetmedi. Bizde Türkiye’de derece aldık ve değerlendik. Türkiye’de derece alınca başka kulüplere geçme fırsatımızda oldu. Diğer kulüplerde beslenme, barınma ve hocalarımız da iyi olunca ben Türkiye 3.’sü oldum. Benim daha sayamadığım böyle çok derecelerim var. Bu sefer de maddi ve manevi açıdan ihtiyaçlarımız oldu. Başarı da bir yere kadar gidiyordu, bizim paraya ihtiyacımız oluyordu. Antep Spor Kulübü ile anlaşıp oraya gittim. Düzenim oturdukça daha çok derecelere girmeye başladım. Sonra Avrupa Kampına seçildim ama korona virüs nedeniyle kapanınca Dünya Şampiyonasına seçildim. Kampta da rakiplerim vardı. Kampta toplam 20 kişiyiz, o 20 kişiden ilk 10’na girip sonra yurt dışına çıkacaksın. Yurtdışında madalyona oynadık ama başaramadık. Şükürler olsun ki 4. Olmak da çok kötü değil. Bunlar daha yolun başlangıcı, önümde daha çok uzun yollar var. Avrupa Şampiyonasında güzel bir derece alacağımı düşünüyorum.

BEN KENDİMİ BAYRAĞA ADAMIŞ İNSANIM

Bizde kilo sınırlaması sıklet sınırlaması var. Sıklet sınırlaması da 55’den başlıyor bende 55’de yarışıyorum. Yurtdışında koparma, siltme ve toplam bu üç dalda yarışıyorsun. Alırsan eğer 3 tane madalyonun oluyor.

Sadece maddi olarak değil fiziksel olarak da yoruculuğu var. Biz bu spora hayatımız verdik ve bağlandık. Maddi olarak şöyle bir sıkıntımız var. Takviye edici ilaçlar ve vitaminleri bizler sponsor da olmadığı için karşılayamıyoruz. Bazı takımlardan aldığımız ücretlerle karşılamaya çalışıyoruz. Bizlerin başka bir işte çalışmaya vakti olmaz. Çünkü biz kendimiz hem bayrağa hem de haltere adamış insanlarız. Sadece maddi açıdan değil söz konusu bayrak için de adadık. Sonra güzel bir hayatımız olsun diye de uğraşıyoruz. Ben Ünye’yi hem de Türkiye’yi seslendirmek istiyorum.

BİZLER BİR BAYRAK İÇİN MÜCADELE EDİYOR VE ONU TEMSİL EDİYORUZ

Ünye’de Halter adına bazı şeylerin alt yapısı var. Çoğu malzemelerimiz kaliteli. Spor dalı olarak Judo ’da var. Bireysel sporlara ağırlık verirlerse çok daha iyi olur. Ama takım oyunlarda öyle değil bir kişinin başarısı çok belli olmaz. Bireysel sporda derece getiremesen bile devlet sana yine bir şekilde yardımcı oluyor.

Biz ilk önce imkânı düşünüyoruz. Çünkü imkânın sıkıntı oldukça derecen de artmıyor. Gaziantep’in hocaları falan milli takımın üzerinde olduğu için tercih ettik. Ben her zaman Ünye’de olmak ve Ünye adına yarışmak isterdim. Ben bazı kurumlar üzerine yorumlar yapamam çünkü bu benim haddim değil. İlk zamanlar da ailem bana destek vermedi sporu bırak dediler ama ben başarılı oldukça destek de olmaya başladılar. Ailemde benden başka sporcu da yok. Beni karşılamaya ailem müsait değildi, iki arkadaşım karşılamaya geldi.

Ben isterdim ki bizi karşılamaya daha fazla kişiler gelsin ama mümkün olmayınca ses etmiyorsun. Bizler bir bayrak için mücadele ediyor ve onu temsil ediyoruz. Halteri kaldırmak için son olan hakkımda aklımdan değişik şeyler geçti. Ben en iyi 128 kilo kaldırıyordum. Yarışma öncesinde fiziksel 3 kilo verdim ve kas kaybım olduğu için 126 kilo kaldırdım. Yarışmadan sonra finali kaybettiğim için çok moralim bozuldu. Ama daha sonra düşündüğümde daha da hırslandım. Ben kaybetmekten çok kazanmaya odaklandım. Ben çok zorlu yollardan geçtim. Ne olursa olsun yoluma devam edeceğim diye kendime temkinlerde bulundum. Ben karakterime bir yola girdim ve onu bırakmayacağım dedim.

Halteri kaldırmak için yürüdüğüm yolda çok fazla düşünce içeresinde oluyorum. Halteri kaldırırken sağa sola bakma içinde olursa o kilo başarısız olur. Önüm de ki yarışmaya kadar 110 koparma 135 siltme odak noktam. Çok fazla iddialı gibi olmasın ama bir daha ki geldiğimde bir madalyon ile geleceğim.”    dedi.