Sakin Başlayan Yılın İlk Meclisi Gergin Bitti

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Belediyesi’nde 2022 yılının ilk meclis toplantısı gerçekleşti.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın başkanlığında gerçekleşen Ocak ayı olağan meclis toplantısında toplamda 10 madde meclis üyeleri tarafından görüşüldü.

Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı toplantıda ilk olarak Ünye’de son 3 yılda yapılan ve yapılması planlanan projeler video görüntüleri ile meclis üyelerine aktarıldı. Videonun bitmesinin ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

Gerçekleşen toplantıda her ayın Salı günü meclis toplantısının gerçekleşmesi kararı alındı.

Toplantıda Denetim Komisyon Üyeleri seçimi gizli oylama ile belirlendi. Bu isimler Mustafa Fidan, Suna Yerlikaya, Rıfat Köylü, Arslan Güdek ve Ahmet Dikici oldu.

Toplantının üçüncü maddesinde sözleşmeli olarak çalışan 8 mühendisin sözleşmesinin yenilenmesi ve bir adet maden mühendisinin istihdam edilmesi kararı alındı.

Toplantının dördüncü maddesinde Zabıta memurlarına 2022 yılında verilecek olan maktu mesai tutarı 667 Lira olarak belirlendi.

Yapı işlerinde işçilik maliyetini karşılamak için İller Bankası’ndan 5 Milyon Liralık kredi kullanılması talebi Saadet Partisi Meclis Üyesi Kerim Ateş’in red oyu kullanmasıyla oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca muhtelif yol yapım malzemeleri alımı için İller Bankası’ndan 6 Milyon Lira kredi kullanılması talebi Saadet Partisi Meclis Üyesi Kerim Ateş’in red oyu kullanmasıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantıda ayrıca CHP Meclis Üyesi Kemal Maral, Ünye’de Kaledere, Hamidiye, Çınarlık, Saraçlı, Yunus Emre ve Karşıyaka mahallelerinde dolmuş hattı ihtiyacının olduğunu belirtti. Ayrıca Bayramca ve Tabakhane Deresi etrafında yaya geçişlerinde üst geçişe ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Toplantının sonunda İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı söz almasıyla mecliste sesler yükselerek küçük bir gerginlik yaşandı. Belediye bünyesinde çalışan 35 adet kadrolu personele toplu sözleşme teklifi 5+5 olduğu iddialarına Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı iddiaları yalanlayarak bunların sendika talebi olduğunu ve uygun görülmeyen tarafların kendilerine iletildiğini ifade etti.

Toplantının devamında İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı ÜNBEL’de çalışan 344 personelin sendika değiştirmeme noktasında baskılar yaşatıldığını ifade etti. Bu iddiaları Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı kesinlikle reddederken, hiçbir şekilde baskı olmadığını belirtti.

İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı ayrıca, Büyükşehir Belediyesinden Ünye’den aldığı gelirler ile Ünye’ye yapılan yatırımlar hakkında yazılı soru önergesine cevap alamadığını belirtti. Toplantıda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adem Atik Çıraklı’ya yanıt vererek; “Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak 75 km. emisyon sathi kaplama yapıldı. 11,9 km. beton yol, 47,98 km. BSK sıcak asfalt, 59 km. yeni yol açma ve genişletme çalışmaları yapıldı. Bunların toplam maliyeti 63 Milyon 658 Bin 526 TL’dir. OSKİ olarak 107 km. içme suyu hattı, 22 km. kanalizasyon hattı, 6 adet içme suyu deposu, 1 adet foseptik olmak üzere toplam maliyet 25 Milyon Liradır. Devam etmekte olan 45 km. içme suyu hattı, 3 adet içme suyu deposu, 3 adet sondaj, bir adet su alma yapısı olmak üzere 13 Milyon Lira maliyetidir. Haricinde Sanayi Kavşağı, Şeyh Yunus Tepesindeki içme suyu hattı, Fevzi Çakmak yağmur suyu hattı, 2. rıhtım yapımı, sera destekleri, Ünye bisiklet yolu gibi bir çok yatırımlar yapılmıştır”dedi.