ŞAKA DEĞİL

Reklam
Reklamı Gizle

8’İ BİR YERDE

ŞAKA DEĞİL 8 OKULU 1 OKULA TIKIŞTIRDILAR

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Pandemide okulların durumunu Ordu’nun Gölköy ilçesindeki bir örnek üzerinden çok çarpıcı bir biçimde dile getirdi. 8 okulun tek bir okul binasına doldurulduğunu belirten Adıgüzel okulun önünden seslendi. Adıgüzel açıklamasında şunları belirtti:

Şu anda Ordu’nun Gölköy ilçesi TOKİ Şehit Hikmet Mert Okul binasının önündeyiz. Arkamdaki tek binada tam 8 okul eğitim görmekte. Emirler İlkokulu, Emirler Ortaokulu, Damarlı İlkokulu, Damarlı Ortaokulu, Şehit Hikmet Mert İlkokulu ve Ortaokulu, Atatürk İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu… Bu tek binada bu eğitimi yapabilmek için de ikili eğitime geçilmiş. Şu anda akşam saati ve hava kararmak üzere. Öğleden sonra gelen öğrenciler bu saatte dersten çıkıp köylerine gidecekler. Pandemide sıkışık vaziyette eğitimi götürmeye çalışıyorlar. Bunun sebebi, 1,5 yıl önce 41 okul için alınmış olan yıkım, tadilat kararının Pandemide yüz yüze eğitimin olmadığı dönemde yapılmayıp bugünlere bırakılması. Tam da bu ihmal…

Burada öğretmenler de büyük sıkıntıda, çünkü sabahın 7’sinden akşam saatlerine kadar burada çalışıp evlerine gidiyorlar. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz saat 9-10’a doğru ancak evlerine ulaşıyorlar. Sonra sabahın 5 buçuk 6’sında yola çıkıyorlar.

Ayrıca yıkım kararı alınan binaların büyük çoğunluğu AKP döneminde yapılmış ve pek çoğu daha 10 yaşında binalar. Babalarımızın dedelerimizin yaptığı okullar ayaktayken bunlar bu halde. İnşaatları yandaşa vermişsiniz doğru düzgün yapılmamış.

Peki neden tadilatlar için aylarca bu zamana kadar beklediniz? Çünkü 1,5 yıl tüm ihaleleri yandaş müteahhitlere vermek için bekleyip eğitim öğretim başlaması ile inşaatlar daha anca başladı. İnşaat ve yıkım kararı alınan okulların öğrencileri az sayıda sağlam okula doluşturuldu. Bu minik yavrular neden bu eziyeti çekiyor? Yandaş müteahhit iş yapsın, bunlar da heybesini doldursun diye.

Demek ki senin müteahhitlerin de sen de kötü niyetlisin kardeşim. Şimdiki inşaatlar da aynı. Göreceksiniz şimdi yapılanlar da yakında tadilata girer ya da yıkım kararı alınır. Olan güzel ülkemize ve evlatlarımıza oluyor.

Milli Eğitim Bakanı da “pandemiden dolayı bir tane bile kapalı okul yok” diyor. Bu yanlış ve de komik bir ifade. Okulun bütün derslikleri pandemi nedeniyle kapatılmış, okulda öğrenci yok, ama kapısı açık, müdür gelip gidiyor, resmi olarak kapatmayın denmiş, şimdi bu okul açık mı? Böyle bir komedi olur mu? Kapalı okul yok demek için kapı açık, ama öğrenci yok, tüm derslikler kapalı. Bu okul da kapalı demektir kardeşim. Bırak bu işleri.