SAĞLIK ORDUSU-SEN’DEN DÖNER SERMAYE YÖNETMELİĞİ AÇIKLAMASI

Reklam
Reklamı Gizle

Sağlık ve Sosyal Hizmet Ordusu Sendikası merkez yönetim kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Hüseyin Ümit Güldal, döner sermaye yönetmeliği hakkında açıklama yaptı.

Genel Başkan Güldal’ın yaptığı açıklama şöyle;

“Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ve diğer sağlık tesislerinde dağıtılan ek ödemelerin adaletsiz dağıtılması nedeniyle üye sayılarını dikkate alarak, ilgili hastaneler bazında dağıtım işlemlerini sendikamızca “iptal” davaları açılmasına karar verilmiş ve bu minvalde ilk davayı Ordu Devlet Hastanesince gerçekleştirilen Aralık 2019 dönemi ek ödeme (döner sermaye) dağıtımı işleminin iptali istemiyle Ordu İdare Mahkemesince dava açmış ve bu hususu 15.01.2020 tarihli basın bültenimiz ile duyurmuştuk. Devamında ise Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Erzurum Oltu Devlet Hastanesi, Ünye Devlet Hastanesi 2020 dağıtımı ile yine bu hastanelerden bazıları ve Bulancak Devlet Hastanesi’nin Ocak 2020 dağıtımı ile Döner Sermaye Komisyonu ve inceleme heyeti oluşumları yargıya taşınmıştır. Devam eden süreçte Sağlık Bakanlığı’nca 04.03.2020 tarihli yeni bir ek ödeme yönetmeliği yayınlanmış olup; söz konusu yönetmeliğin bir önceki adaletsizlikleri ortadan kaldırmadığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine sendikamızca 04.03.2020 tarih ve 31058 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.04 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi düzenlenen Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin İPTALİ ve Yürütmesinin Durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açılmıştır.

İnanıyoruz ki; bilhassa Danıştay’da açtığımız bu dava ile; bir önceki Yönetmelikle aynı adaletsiz mantık çerçevesinde hazırlanıp yayınlanan Döner Sermaye Yönetmeliği iptal edilecek ve Sağlık Bakanlığınca yeni ve adil bir yönetmelik yayınlanacaktır.”.