Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SAĞLIK ORDUSU-SEN’DEN BAKANA TEPKİ

SAĞLIK ORDUSU-SEN’DEN BAKANA TEPKİ
26 Ağustos 2021 - 21:50

2022-2023 yıllarını kapsayan 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunu açıklamak üzere kameralar karşısına geçen Çalışma Bakanı Sn. Vedat Bilgin, Demokrasinin gereği ve Anayasal hak ile kurulmuş bulunan sendikaları “Merdiven altı yapılanmalar” olarak nitelendirerek, sivil toplum, sendikalaşma ve hak arama mücadelemize hançer saplamış, toplu sözleşme primi ödemesinde %1’ lik sendikalaşma oranı şartı getiren maddeyi de imzalayarak sendikalaşma hakkına adeta darbe yapmıştır.

Bakanın bu cümleleri sarf ettiği anda oluşan hissin aynını, 2016 yılında 15 Temmuz akşamı gerçekleşen darbe kalkışmasında yaşamıştık. Demokrasi ve özgürlüklere karşı yapılan bu kabul edilemez nitelendirmeyi hiçbir sendikamız hak etmemektedir. Kaldı ki bu sendikalarımızın her birinin Çalışma Bakanlığında dosyası mevcuttur. Her birinin tüzüğü bakanlıkça incelemiş ve yayımlamıştır.

Bakan bey bu söylem ve attığı imza ile yalnızca bize değil, bütün kurumsal yapılara ve en önemlisi Anayasamızın “Türkiye Cumhuriyeti Demokratik hukuk devletidir” ilkesine zarar vermektedir. Bu söylem akıl tutulmasıdır. Sendikalaşmaya en çok destek olması gereken kurumun başındaki birinin bu söylemi karşısında öncelikle bağlı bulunduğu siyasi hareketin bizlere ve dolayısıyla demokrasiye sahip çıkmasını beklerdik.

Aradan neredeyse üç gün geçmesine rağmen halen bu yönde bir destek alamadığımız gibi, muhalefet liderlerinin de gündemine giremedik. Bizi böyle karamsarlığa itmeye kimsenin hakkı yoktur.

Sendikalaşmaya karşı yapılan bu akıl almaz tutuma karşı ülkemiz siyasetinin hep beraber bize destek olmasını ve bu yanlıştan dönülmesini  bekliyoruz.

                                                                           Merkez Yönetim Kurulu

                                                                         Adına

                                                                         Hüseyin Ümit GÜLDAL

                                                                          Genel Başkan

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-