SABAHATTİN ALİ İÇİN MECLİSE 4 AYRI ÖNERGE

Reklam
Reklamı Gizle

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Türk Edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Sabahattin Ali için 4 ayrı soru önergesi verdi. Sabahattin Ali 73 yıl önce ormanlık alanda katledilmişti. Sabahattin Ali cinayetinin halen aydınlatılmaması, cenazesinin ailesine verilmemiş olması ve mezarının halen nerede olduğunun bilinmiyor olmasının bir hukuk devletine yakışmadığını belirten Adıgüzel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ayrı ayrı sorular yönelten Adıgüzel şunları ifade etti:

“Sabahattin Ali, sadece yaşadığı dönem ülkemizin kültür ve edebiyat ortamını değil kendisinden sonra gelen kuşaklarda şarkılara, türkülere, öykülere konu olarak kültür hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Ne yazık ki bu büyük usta korkunç bir şekilde katledilmiştir. Daha da acısı katlinden 2 ay sonra cansız bedeni ormanlık alanda bulunmuş olmasına rağmen cenazesi ailesine teslim edilmemiş ve mezarının nerede olduğu halen bilinmemektedir. Sabahattin Ali’nin nasıl öldürüldüğü bugün halen bir muammadır.”

Adıgüzel’in önergelerinde yer alan sorular şöyle:

1.      Sabahattin Ali’nin nasıl öldürüldüğü ile ilgili emniyetin istihbarat kayıtları dâhil hangi bilgiler mevcuttur?

2.      Cenazesinin ormanlık alanda bulunmasından sonra neler yaşanmıştır? Bu sürecin detaylı kayıtları ve raporlar niçin kamuoyu ile paylaşılmamıştır?

3.      Cenazesine neler olduğu ve mezarının nerede olduğu konusunda bakanlık olarak bir araştırmanız olmuş mudur?

4.      Naaşının ilk gömüldüğü yerden çıkarılarak otopsi için götürüldüğü süreçte kaybolduğu veya bilerek kaybedildiği doğru mudur? Otopsi ve defin sürecinden hangi yetkililer sorumludur? Bu süreçle ilgili kayıtlarda neler vardır?

5.      Sabahattin Ali’nin mezar yeri devletin kayıtlarına göre neresidir? Bu yerin açıklanmamasının nedenleri nelerdir?

6.      Mezar yerinin bulunması bir hukuk devletinin boynunun borcu değil midir?

7.      Kayıtlarınıza göre Sabahattin Ali’nin öldürülmesi talimatını kim ya da kimler vermiştir? Bu konuda devletin yaptığı araştırmanın sonuçları nelerdir?