Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

RUS FOTOĞRAFÇI 150 YIL ÖNCE ÜNYE’Yİ ÇEKMİŞ

RUS FOTOĞRAFÇI 150 YIL ÖNCE ÜNYE’Yİ ÇEKMİŞ
10 Şubat 2021 - 2:18

1875 yılında ünlü Rus fotoğrafçısı Dimitri Ivanovich Ermakov tarafından Gürcistan Ermenistan ve Osmanlı topraklarında Karadeniz’de çekilmiş bir çok fotoğraf ortaya çıktı.

Dmitri Ivanovich Ermakov Ermakov Dmitri İvanoviç (1846-1916) – fotoğrafçı, oryantalist, etnolog. Nahçıvan doğumlu. Tiflis’te yaşamış.

Ermakov profesyonel bir fotoğrafçı olarak faaliyetlerine 1860’lı yıllarda Tiflis’te başladı. Uzun süre İran’da yaşadı. Şahın fotoğrafçılığını yaptı. Onun fotoğrafların da 1877-1878, Rus-Türk savaşının olaylar yansıtılır. Tiflis’te Ermakov’un bir fotoğraf stüdyosu oldu. Kafkasya ve Orta Asya mimari anıtlar yakalamak için, onu etnografya sınıfları için (ulusal kostüm, günlük yaşamın sahnelerde Kafkasya ve Transkafkasya halklarının temsilcilerinin) çok sayıda fotoğraf) verdi.

1870’li yıllarda Türkiye’ye yaptığı seyahat sırasında Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Kars, Merzifon, Amasya, Merzifon, Sinop, Ankara ve İstanbul’da çok sayıda fotoğraf çekti. On dokuzuncu ve yirminci yüzyılda 25.000 ‘den fazla fotoğrafı bulunan Ermakov’un Tiflis’te 1984 yılında, “Old Tbilisi, 1988 yılında da Ermakov’un kitabı-albümü Almanya’da yayınlandı. Fotoğraf negatifleri D. Ermakov (cam) Gürcistan Devlet Müzesi’nde bulunmaktadır.

İşte 1875 yılında ünlü Rus fotoğrafçısı Dimitri Ivanovich Ermakov tarafından bizzat çekilen Ünye kıyılarının olağanüstü görüntüleri…

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-