Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ROMA GEMİSİ BULUNDU!

ROMA GEMİSİ BULUNDU!
18 Şubat 2021 - 22:34

Birkaç gün önce Ordulu balıkçıların ağlarına balık dışında farklı nesneler takıldı. Ağlara takılan bu cisimler gemi batığı olduğu anlaşıldıktan sonra Fatsa Deniz Bilimleri Fakülte’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın’a ulaşıldı.

Prof. Dr. Mehmet Aydın yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Medrese önündeki balıkçılar ağlarına takılan tekne parçaları ve testiler bulduklarını söylediklerinde hemen Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi’ne muhafaza altına almak amacıyla getirmelerini söyledim. Eserlere ulaşınca fotoğraflarını çekip arkeolog arkadaşlarıma yolladım. Yapılan ön değerlendirmelere göre batığın Roma dönemine ait olduğu tespit edilmiştir.

ÇOK İYİ KORUMUŞ

Balıkçı ağlarına amforalar, farklı şekillerde ve boyutlarda testilerin yanı sıra çok iyi korunmuş geminin posta kısımları ve omurga parçaları takılmıştır. Ahşap kısımlarında çivinin kullanılmadığı ve ahşap geçişlerle parçaların birbirine monte edilmiş olduğu belirlenmiştir. Ahşap kısımların bu derece korunmuş olması geminin çamurun içerisine gömülü olduğunu düşündürmektedir. Balıkçılar batık parçalarını Medreseönü açıklarında 70 metre derinliklerden çıkardıklarını belirtmişlerdir.

BALIKÇILAR ÖDÜLLENDİRİLMELİ

Bölgedeki balıkçıların bu konuda bilgilendirilmesi gerekmekte ve böyle bir durumla tekrardan karşılaşılırsa en kısa zamanda yetkililere ulaşılması gerekmektedir. Balıkçıların bu konudaki duyarlılığını arttırmak için de ayrıca eserleri getiren balıkçıların da ödüllendirilmesi gerekmektedir.

SU ALTI ARKEOLOJİ ÇALIŞMASI YAPILMALI  

Yapılacak olan bilimsel çalışmalar sonucunda batığın hangi döneme ait olduğu kesinleşecek ve batığın durumu değerlendirilecektir. Karadeniz’de sualtı arkeoloji çalışmalarının hiç yapılmadığı, en kısa zamanda bu tür çalışmalar başlaması gerekmektedir. Bu çeşit tarihi eserlerle belki Ordu’nun tarihi yeniden yazılacaktır.”

MÜZEYE TESLİM EDİLECEK

Prof. Dr. Aydın, Ordu müze müdürü ile görüştüğünü ve eserlerin en kısa zamanda Ordu Müzesine teslim edileceğini belirtti. 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-