Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

PİYASADA YENİ SEZON FINDIK ALIMLARI BAŞLADI

PİYASADA YENİ SEZON FINDIK ALIMLARI BAŞLADI
20 Ağustos 2021 - 8:32

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) 2021 yılı fındık alım kampanyasını 1 Eylül’de başlatması ile birlikte gözler bu seferde piyasada ki fındık tüccarlarına döndü.

Arzanoğlu Fındık Tarım Ürünleri işletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu kameralarımıza yaptığı açıklamada, 24 TL’den fındık alımlarına başladıklarını belirtti.

Arzanoğlu Fındık Tarım Ürünleri işletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Yeni sezonun fındık alımı başladı. Fındık fiyatı ile herkesin de tedirgin olduğu bir beklenti içeresindeyiz. Devletin açıkladığı fiyat üreticileri pek memnun etmedi. Bizlerde alıp satıcı olduğumuz için pek anlamıyoruz. Üreticiler fındık fiyatını biraz daha yüksek bekliyordu. 2014 yılında fındık fiyatı 25 TL olmuştu. Geçen sene de fiyat 25 TL’ye çıkmıştı o yüzden insanlar 30 TL olacak beklentisine girmişlerdi. Bu sene ise devlet 27-26,5 TL fiyat açıkladı. Bizler de bu fiyattan piyasaya gireriz diye düşündük ama fabrikalarımızdan bizlerde net bir fiyat alamadık. Bu haftanın başında fiyat için 25 TL söylentileri oldu ama bugün baktığımızda fiyat 24-24,5 faturalı fiyat söylendi. Piyasa da herkes fabrikaların fiyat açıklamasını bekliyor. Sel felaketi yaşadık.

ZOR BİR PİYASA KAPIDA

Geçen senden bu seneye bakıldığında yüzde yüze yakın bir fiyat farkı oluşmuş. Biz fındıkları 24 TL’den almaya başladık. Bu fiyat da iyi mi değil mi? Bilmiyoruz. Bizler alım satım yaptığımız için fabrikalar bize bir fiyat vermeden hareket edemiyoruz. Benim şahsi görüşüm 30 TL olmasından yanaydı. Katma değer bir ürün olmalı. Fabrikalar bizden alıyor, fındığın içini çıkarıyor kavuruyor derken değer artıyor. Kavrulmuş bir fındığın fiyatı bu sefer de 60 TL’ye çıkıyor ve satılması zor oluyor. Zor bir piyasa bizleri bekliyor.

TMO DEPO ÜCRETİ Mİ ALACAK?

Toprak Mahsulleri Ofisi 1 Eylül’den itibaren alım yapmaya başlayacak. Gelen fındığın tamamını alacak ve kotası yok. 20 gün içeresinde de fındığın ücretini verecek. Stopajı hariç 26,5 TL’den 50 randıman alınacağını söyleniyor. Birde söylentilere göre depo ücretinin de fındık ücretinden düşeceğini söylüyorlar. Toprak Mahsulleri Ofisi fiyat belirlemiş ancak ne kadar düşeceğini söylememiş, bizlerde henüz net bilmiyoruz.” Dedi.    

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-