“PFİZER RAPORU İLE SABİT İKİ AŞI ARASI SÜRE 21 GÜN”

Reklam
Reklamı Gizle

KORONAVİRÜS ANADOLU’YA GÖÇ EDİYOR

BAKAN KOCA ŞIMDI DE TOPU UĞUR ŞAHİNE ATIYOR

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel hükümetin kapanma kararı, aşıda iki doz arası sürenin uzatılması ve tedbirsizlikleri eleştirdi. “Pfizer’ın raporunda iki doz arası 21 gün denilirken süreyi uzatıyorlar. Neden? Çünkü aşı yok.” Diyerek tepkisini dile getiren Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde:

“Hükümet tam kapanma kararı aldı. Ancak uygulamayı 3 gün sonra başlattı. Peki ne oldu salgının yoğun olduğu illerden İstanbul’dan İzmir’den Anadolu’ya bir nüfus akını başladı. Şu anda yollarda trafik kitlenmiş durumda, tatil yörelerinde İstanbul trafiği var. Adeta koronavirüs Anadolu’ya göç ediyor

Bu şekilde göreceksiniz salgının daha az görüldüğü Anadolu İllerinde önümüzdeki günlerde salgın patlak verecek. Bu tam kapanma kararlarından bakıyorsunuz kimler muaf. Toplumun yarısı muaf. Bu şekilde evde kala kala bir tek babaanne kalmış olacak. Tam kapanma ilave sosyal yardım ve ekonomik tedbirler olmadan insanlar evde açlığa mahkum edilmiştir. Dünyanın diğer ülkelerinde salgın döneminde insanlara yapılan yardımlar açısından bakıldığında Türkiye Dünya ülkeleri arasında en sonlarda yer almaktadır. Bu şekilde bizi sadece Meksika kıskanmaktır.

Tam kapanma eş zamanlı yeterli aşı uygulanmadan başarılı olamaz

Peki aşıda ne durumdayız? Şubat sonunda 50 milyon dost Sinovac nerede? Mart sonunda 100 milyon doz Sinovac nerede? Hazirana kadar 3 milyon doz Biontec nerede ?Sağlık Bakanı dün açıklama yaptı. “Uğur Şahin ile görüştük. İki doz Biontec açısı arasındaki süreyi 6-8 haftaya çıkardık” Neden? Çünkü aşı yok. Fakat Pfizer’in sitesine girin bakın. Bir ay önce 21 Mart 2021 de iki doz Biontec aşı arasındaki süre 21 gün olarak önerilmiş. Şimdi Sağlık Bakanı 8 haftaya çıkarıyor. Topu da Uğur Şahin’e atıyor. Daha önce de ne yapmıştı? AKP hınca hınç dolu salonlarda kongreler yapmış, salgın tüm ülkede patlak vermişti. Kimi sorumlu tutmuştu. 84 milyon. Göreceksiniz önümüzdeki günlerde de tüm bu sürecin sorumlusu olarak Bilim Kurulunu gösterecekler. Kendi basiretsiz yönetimlerinin, kendi başarısızlıklarının suçunu de Bilim Kuruluna ve halka yükleyecekler.”