Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

PARA İÇİN DOĞA TAHRİP EDİLİYOR İDDİASI

PARA İÇİN DOĞA TAHRİP EDİLİYOR İDDİASI
07 Eylül 2021 - 8:01

Vatandaş devlet eliyle hırsızlık yapıldığı iddiasını görüntüledi.

Ünye Curi deresi içinde DSİ iş makineleri ile çıkarılan dere çakılı, yasak olmasına rağmen ÜNBEL’e ait kamyonlarla beton santraline taşınıyor.


İddialara göre, DSİ ekipleri dereden çıkardığı çakılı kanunları çiğneyerek ÜNBEL ekipleri ile taşıyor ve hakksız rekabet sağlayarak beton santralinde işliyor ve doğayı katlediyor.

Dere ve deniz kenarlarından kum ve çakıl alımı yasak olmasına rağmen bu yasağı çiğneyen devlet kurumları olunca vatandaşın ihbarına maruz kaldılar.

Adeta gündüz gözüyle Curi deresinden hırsızlık yapılmasına tepki gösteren vatandaşlar yaptıkları çekimi haber merkezimizle paylaştılar.

Görüntülerde malzemeyi DSİ’nin iş makinası çıkarırken, taşıma işlemini ise ÜNBEL personeli ÜNBEL’e ait kamyonlarla yapılıyor. Alınan çakıl olay yerine yakın olan ve ÜNBEL tarafından işletilen belediyeye ait konkasör beton santralinde kullanılıyor.

Ünye’de faaliyet gösteren beton santralleri dere ve deniz kenarlarından kum ve çakıl alması yasak olurken hammadde olarak alınan kum ve çakılı da faturalı olarak belgelemeleri gerekiyor.

Vatandaşın dahi dere ve deniz kenarından olası bir kum çakıl alması durumunda cezai işlem uygulanırken, devlet eliyle yapılan bu uygulamaya hiçbir cezai müeyyide uygulanmadığı da öğrenildi.

Vatandaşın görüntü ve iddialarına göre devlet yetkililerinin, bölgede ki kum çakıl alımıyla ilgili bir an önce kamuoyuna aydınlatıcı bilgiler vermesi elzemdir.

Aksi taktirde derede maden ruhsatı olmadan arama yapıldığı yönüne ki iddialar bir an önce değerlendirilerek doğa katliamının önüne geçilmelidir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-