OTEL VE RESTORANLARIN AÇILMA KRİTERLERİ BELLİ OLDU

Reklam
Reklamı Gizle

                                                       

Corona virüs tedbirleri kapsamında kapatılan işletmelerin açılmasına ilişkin açılacak olan oteller ve restoranlarının alması gereken tedbirler belirlendi buna göre;

Otellere ve restoranlara verilecek korona virüs sertifikasıyla ilgili kriterlerin taslağı oluşturuldu. 244 maddeden oluşan sertifika kriterleri, turizm işletme belgeli tesisleri kapsayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, mayıs sonu itibariyle otellerin ve restoranların yeniden açılmasını sağlamaya çalışırken, bir yandan da tesislerin koronavirüs sertifikası alabilmek için yerine getirmeleri gereken kriterlerin taslağını hazırlanıyor.

Buna göre işletmelerin, sosyal mesafe kuralından hijyen uygulamalarına, personele verilecek eğitimlerden genel alanaların, odaların ve tuvaletlerin temizliğine; misafir karşılamadan havuzlara ve SPA’lara kadar her alan için kriterlerin belirlendiği kontrol listesine tesisler de misafirler için maske, ateşe ölçer bulundurmak karantina alanı belirlemek  gibi birçok nokta belirtilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İşletme veya Yatırım Belgesi almış işletmeleri ve Bakanlık tarafından uygun görülecek işletmeleri kapsaycak olan sertifika değerlendirme formu; Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu,

WTO-Dünya Sağlık Örgütü, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, TSE 13811 nolu Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemleri, HACCP ilkeleri, Ulusal ve Uluslararası Sağlık ve Turizm Sektörleri uygulama örneklerine dayanılarak hazırlandı.

Bu belge ilk etapta Turizm işletme belgeli tesisleri kapsayacağı belirtilse de tüm tesisler bu kuralların birçoğunu rekabet edebilme açısından uymak durumunda kalacaktır. Bu yüzden dernek olarak tüm üyelerimizi ve şehrimizde mevcut turizm işletmeleri ve tüm Restoran ve Caferlerimizi bu kriterleri değerlendirip işletmelerinde uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Form ektedir.

                            ÜNTİSAD DERNEĞİ YÖNETİM KURULU;

http://www.unyenethaber.com/wp-content/uploads/2020/04/Turizm-Bakanlığı-Covid-Sertifika-Kriterleri-1-5.pdf