“Ortamı germenin bir anlamı yok”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) Başkanı İrfan Akar, kamu ve özel bankaların kredi noktasında frene bastığını ve faizleri yüksek tutan bir politika izlediği belirterek “Ortamı germenin bir anlamı yok” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın millete sesleniş konuşmasının ardından döviz ve altı fiyatları düşerken bankaların  faiz oranlarında henüz gözle görülür bir değişim olmadı. Piyasa fiyatlarına da henüz yansımayan bu düşüş doğrultusunda vatandaşlar düşünmeye başladı. Özellikle bankalardan kredi çekecek olanlar veya hazırda limiti olanlar faiz oranlarının düşürülmesini bekliyor.

ÜTSO Başkanı İrfan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendiği açıklamasında bu faiz oranlarının güncellenmesi gerektiğini ifade etti. Akar, bankaların tavrına yönelik eleştirilerini şöyle dile getirdi.

Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyoruz aslında. Bankalarda faizler ciddi şekilde yükseldi. Dün kendim yüzde 28’den kullandım. Arkadaşlarım ve diğer bölgelerden aldığım bilgilere göre faizler yüksek görünüyor. 2018 yılında olduğu gibi bankalarımız kredi noktasında frene basmış durumda. Hazır limiti olanları da kullandırmıyor. Faizler indi deniliyor, indirilmedi. Ortada bir sıkıntı var. Bu meseleyi cumhurbaşkanına nasıl ulaştırabiliyorsak ulaştıralım. 2018 yılında da aynı hamleyi yaptı bankalar ve çeşitli firmalar zora girdi. Her şey rutin yolunda giderken bankaların böyle bir tavır alması, frene basılmasının hiçbir mantığı yok. Ortamı germenin bir anlamı yok.