“Organik Tarımı Yaygınlaştırma” Eğitimi Yapıldı

Reklam
Reklamı Gizle

Yerel Kalkınma Stratejisi faaliyetlerinden olan “Organik Tarımı Yaygınlaştırma” eğitiminin birincisi 21-25 Haziran tarihleri arasında Akkuş’da yapıldı.


Organik tarımın yaygınlaşması konusunda faaliyetler devam ediyor. Akkuş’da Akkuş YEG tarafından düzenlenen panel ile çiftçiler organik tarımın yaygınlaşması noktasında bilgilendirildi. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Akkuş YEG, projenin verimli geçtiğini ifade ederken şunları kaydetti; “Yerel Kalkınma Stratejimizdeki Faaliyetlerden olan ” Organik Tarımı Yaygınlaştırma” eğitiminin 1. sini 21-25 Haziran 2021 Tarihleri arasında Damyeri Mahallemizde gerçekleştirdik. Eğitimde anlattıklarımızın niteliğini ve uygulanabilirlik oranını artırmak için gündüzleri eğitime katılan çiftçilerimizin tarlalarını ziyaret ederek teoride anlattıklarımızı pratik hale getirdik. 5. Günün sonunda bir sınav yaparak başarılı olan çiftçilerimize katılım sertifikası verildi. Son gün sınavın yanı sıra katılımcılara bir anket yaparak çiftçilerimizin ve yerel halkın görüş ve önerilerini öğrenme fırsatı yakaladık. Anketimizde en çok öne çıkan konular, katılımcıların bu eğitime katılmadan önce oluşan önyargılı yaklaşımın eğitim sonunda tamamen ortadan kaktığı gözlenmiş, bu eğitimlerin sık sık tekrar edilmesi gerektiği de yapılan ankette öne çıkmıştır. Ayrıca özellikle kadın üreticilerimizin en büyük sıkıntıları ve istekleri, ürettikleri ürünlerinin pazarlanması konusu olmuştur. Biz Argan Yerel Eylem Grubu Derneği olarak gerek eğitimlerin tekrarlanması, gerekse üretilen ürünlerin pazarlanması konusunda ‘ tabandan tavana ‘ yaklaşımını benimseyerek gerekli eğitimlerin ve makine ekipmanlarının alımı konusunda çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.
Bu eğitim bizim Haziran ayında yaptığımız 4. Faaliyetti. Daha önce madde bağımlılığı konusunda bilgilendirme toplantısı, kadınlara yönelik kooperatifleşme eğitimi ve esnaflarımıza kırsal turizmi anlatan bir eğitim uygulanmıştı. Ama en uzun süreli ve en yüksek katılımlı eğitim Damyeri mahallemizde yaptığımız ‘ Organik tarımı yaygınlaştırma’ eğitimi oldu. Bu durum bizi ilerleyen zamanlarda yapacağımız faaliyetlerin yeri ve konusu hakkında fikir sahibi yapmıştır.


Argan Yerel Eylem Grubu Derneğinin bu seviyeye gelmesinde büyük katkıları olan başta Akkuş Belediye Başkanımız ve Dernek Başkanımız Sayın İsa Demirci’ye ve yönetim kurulumuzdaki Ahmet KAYA, Soner EFİL, Pelin ORAL, Sezgin TÜRKMEN , Halil ALTUN ve İshak İsmail Gül’e çok teşekkür ederiz.


Damyeri Mahallemizde ki sertifika törenine katılan ve çiftçilerimize sertifikalarını takdim etmeye gelen Akkuş Belediye Başkanımız İsa Demirci ve tüm Protokol üyelerine teşekkür ederiz. Ayrıca iyi uygulama örneklerini yerinde görmek için mahallemize gelen Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ve ekibine teşekkür ederiz. İlk günden beri bize ev sahipliği ve katılımcı konusunda çok yardımcı olan Damyeri Muhtarımız Sezai Demir’e, Bilgi ve birikimleriyle programımıza eğitmenlik yapan Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan GÜN’ e ve en çok da programımıza katılan tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.”