ORDU VE ÜNYE’DE EKMEK ZAMLANIYOR

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu’da ekmek fiyatına zam geliyor. Daha önce 230 gram 2 TL’den satılan ekmeğin gramajı 250 fiyatı da 2.5 TL’ye yükselecek.

Fırıncılar zam talebinin en büyük nedenini maliyet fiyatlarındaki artış olarak gösterdi.Zam talebi için valiliğe başvuru yapıldı. Zam süreci şu an değerlendirme aşamasında yer alırken, ekmek fiyatı 2,5 lira olarak belirlendi.

Daha önce ekmeğin kilosu 8.75 TL’ye denk gelirken yeni ayarlamayla birlikte ekmeğin kilosu 10 TL oldu.
50 kiloluk bir çuval unun fiyatının 215 TL olduğu bildirildi.

HAM MADDE ZAMLARINA MÜDAHALE EDİLMELİ

Fırıncılar ise istedikleri zammın maliyetleri bile karşılamadığını savundu. Una, suya, oduna ve enerji gibi ham maddeye gelen yüzde 100 zamlara rağmen en uygun fiyata halka satış yapmaya uğraştıklarını belirten fırıncılar, “Yılbaşına kadar müdahale edilmezse mevcut hammadde fiyatlarına yüzde 20’lik daha zam gelmesi bekleniyor. Her gün ham madde fiyatları değişiyor. Odun ,un ,maya, enerji fiyatlarına gelen zamlar ortadadır. Bu kadar zammın içerinde bizlerde fiyatlarımıza maliyetleri karşılamak için zam yapmak zorunda kalıyoruz. Eğer yılbaşına kadar ham madde fiyatlarının artışına müdahale edilmezse, yılbaşından sonra ekmeye yine zam gelecektir” dediler.