ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASI TARAFINDAN DÜZENLENEN KURUMLAR VERGİSİ e- SEMİNER’NE İLGİ ÇOK FAZLAYDI…

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu Mali Müşavirler Odası; “2020 YILI KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN HAZIRLANMASI ve ÖZELLİKLİ KONULAR” semineri gerçekleştirildi. ORDORDUSMMMOTV youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanan seminere ilgi çok fazlaydı.

Ordu Mali Müşavirler Odası; ORDORDUSMMMOTV youtube kanalı ve ZOOM uygulaması üzerinden canlı olarak yayınlanan “2020 YILI KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN HAZIRLANMASI ve ÖZELLİKLİ KONULAR”  SeminerininAçış Konuşmasını Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir ve Antalya SMMM Odası Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar yaptı. Seminerin sunumunu ise İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Yalçın Sütütemiz gerçekleştirdi. Semineri canlı olarak yüz elli’nin üzerinde meslek mensubu ve stajyer takip etti. ORDORDUSMMMOTV youtube kanalı üzerinden ise dörtyüz kişi semineri izledi.

Seminer Açış Konuşmasında Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş: “Sorumluluk Raporlarında, Mali Müşavirlerin Savunma Hakkı İhlal Ediliyor”; Çok değerli İstanbul Odası Başkanım Yücel Akdemir, Antalya Oda Başkanım Tayfun Çavdar, çok değerli Eğitmenimiz Yalçın Sütütemiz, seminerimize katılan değerli eğitmenlerim, değerli üstatlarım, değerli meslektaşlarım ve değerli stajyer arkadaşlarım hepinizi Ordu SMMM Odası adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Bizlerin bu eğitimleri yapmasında desteğini esirgemeyen değerli İstanbul Odası Başkanı hemşerimiz Yücel Akdemir’e İstanbul SMMM Odası yönetim kuruluna ve Yalçın Sütütemiz hocamıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Eğitimimize başlamadan önce birkaç şey söylemek istiyorum. Biliyorsunuz 1 Mart’ta Covid-19’a yakalandım. Zorlu bir 38-39 gün geçirdim. Nihayet bugün 9 Nisan yine sizlerle beraber olabildik. Şunu söylemek istiyorum insanlar için, pek çok arkadaşımızı kaybediyoruz, pek çok canı kaybediyoruz, sağlık her şeyden önemli bunun farkında olmamız gerekiyor. Bir şey olmaz algısıyla devam ettiğimiz sürece sonuçlar elli bin de olacak seksen binde olacak çünkü sorumluk bilinci ile davranmıyoruz. Ofislerimizde maske takmayı çok önemsiyorum. Belki size yük gelebilir nefes almakta zorlanabilirsiniz ama yaşamımız için o küçük maske bizler için çok önemli. Yine on üç on dört günlük hastane de geçen süremde edindiğim, oradaki doktorlar, oradaki hasta bakıcılar, hemşireler oradaki güvenlik görevleri insanları hayata döndürmek için çok çaba sarf ediyorlar. Bunu söylemem gerekiyor. O insanların hakları hukukları çok önemli onlara destek olmak istiyorsak maske, mesafe ve hijyen kuralına çok dikkat etmeliyiz. Ve yine bütün sağlıkçılara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yaşamlarını hiçe sayarak insanlara nefes aldırmaya çalışıyorlar. Vergi var muhasebe var, tahsilat sorunlarımız var fakat yaşam çok daha önemli, sağlı çok daha önemli. Hepinizden ayrı ayrı istirham ediyorum çok dikkat edelim.

Birkaç konudan bahsetmek istiyorum özellikle KDV konusunda bizim meslek grubumuza haksızlık yapılıyor bunu belirtmek istiyorum. Bunu hepbirlikte savunmalıyız bir kere söyledik olmadı diye düşünmemeliyiz. Her platformda dile getirmeliyiz. Yine bir başka konu arabuluculuk, yine müteselsil sorumlulukta objektif esasların getirilmesini istiyoruz yani bizim savunma hakkımız kullandırılmıyor, bütün meslek camiası ödeme emri ile müteselsil sorumluluktan haberdar oluyor, bunu kabul edemeyiz, bu açıkça savunma hakkının kullandırılmamasıdır. Bizlerin sorumluluk raporlarında görüşlerimizin sürece dahil edilmesini, ayrıca ve açıkça görüşlerimizin alınmasını, neyle suçlandığımızı bilmek istiyoruz. Bu konuda objektif düzenlemeler bekliyoruz, yine bir başka talebimiz mücbir sebep konusu var. Bu dört konuyu bütün sorunlarımızın üstünde görüyorum.

Kurumlar vergisi ile ilgili bir tasarı var gündemde, bu tasarı Mecliste görüşülüyor. Kurumlar Vergisi oran değişikliği konusunda yürürlük tarihi 01.07 olarak bir değişiklik yapıldı bu değişikliğe bizde katılıyoruz çünkükanunlar geriye yürümez. Şunu söylemek istiyorum 2020 yılında 105 milyar lira kurumlar vergisi tahsil edilmiş, toplam vergi tahsilatımız ise 833 milyar lira. Yani toplam vergi gelirleri içerisinde Kurumlar Vergisinin payı %12,6  Türkiye deyaklaşık 940 bin vergi mükellef var. Bu da yaklaşık olarak yıllık 111 bin lira aylık mükellef başına 9 bin lirakurumlar vergisi  ödemesidemektir.  2020 yılında  kurumlar vergisi mükellefleri Türkiye’deki çalışan işçilerden fazla vergi ödedi. Biz şirketlerimizin çalışanlardan daha fazla vergi vermesini istiyor ve bekliyoruz. Kurumlar vergisinin oranını arttırmayı doğru bulmuyoruz.Bizim oda olarak görüşümüz şu bir ayrım yapılmalıydı. Pandemi de kar eden sektörlerin yüzde 25 oranında vergilendirilmesi doğru fakat kar etmeyen sektörler için mutlaka yüzde 20 oranı korunmalıydı. Bizim şöylede bir önerimiz vardı özellikle ihracat yapan 100’ün üzerinde işçi çalıştıran üretim yapan firmalar için kurumlar vergisinin düşürülmesi gerekli. Kurumlar vergisi ile ilgili bunları söyledikten sonra seminerin güzel geçmesini diliyorum.  Dedi.

İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir: “Meslek camiası olarak devletten şefkat ve anlayış bekliyoruz. Dördüncü dönem geçici verginin ne işe yaradığını birisinin bize anlatması lazım.”; Sayın oda başkanım değerli meslektaşlarım sizleri İstanbul SMMM Odası adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Teknik konulara girmeyeceğim hepimiz sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, Bahadır başkanım zor bir süreçten geçti kendisine tekrar buradan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Pandemi hız kesmeden devam ediyor. Hepimizin bu süreçte çok dikkatli olmalıyız. Pandemi yalnız sağlığımız değil ekonomiyi, mükellefi ve bizi de etkiliyor, vergiyi konuşuyoruz, harcamayı konuşuyoruz, geliri konuşuyoruz. Kurumlar vergisindeki artmayı azalmayı mükellefe biz anlatmak durumunda kalacağız, tüm bunların karşılığında biraz şefkat ve anlayış bekliyoruz. Bugün kurumlar vergisini konuşuyoruz, bunu gerçekten kamuda anlayan biri var ise bize anlatması lazım dördüncü dönem kurumlar vergisi ne işe yarıyor, mücbir sebep işlerimiz karışık, sınırlar net değil, SSK ile ilgili mücbir sebebi çözemedik artık söylemekten de imtina ediyoruz, en çok fedakarlığı verenlerden olduğumuz halde hiçbir kolaylık sağlanmadı tek sağlanan kolaylık sokağa çıkma yasağının olmaması bize biraz anlayış ve şefkat göstermesi lazım. Bugün Türkiye de çarklar dönüyorsa bunu sağlayan bizleriz, çünkü bu ülkeyi, mesleğimizi seviyoruz. Başarılı bir eğitim geçeceğine inanıyorum ve herkese saygı ve sevgilerimisunuyorum.

Antalya Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar:”Bu kadar yoğun tempo da çalışan meslek örgütünün taleplerinin dikkate alınmaması, takdir edilmemesi doğru değil.”; Değerli başkanım Yücel Akdemir, değerli eğitmenim Yalçın SÜTÜTEMİZ , değerli meslektaşlarım ve değerli katılımcılar hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum merhabalar. Bu kadar yoğun tempo da çalışan meslek örgütünün taleplerinin dikkate alınmaması, takdir edilmemesi doğru değil. Biz bu kadar katma değer üretirken ekonominin çarklarının dönmesinde katkı sağlarken neden dikkate alınmıyoruz. KDVtevkifatını doğru bulmuyorum. KDVtevkifatını hak eden bir sektör değiliz, tahsilatlarımızın düştüğü bu dönemde KDV oranı indirilmelidir. Kurumlar vergisinin 25 olması yatırımcıyı kaçırıyor ve bu doğru değil, ticaret odaları hiç ses çıkmıyor, asılonların üyelerini ilgilendirenlerin sesleri soluklarıçıkmıyor, maç oynanmaya başladıktan n sonra kural değişikliklerine itiraz ederler. Ben bahadır başkanıma çok geçmiş olsun diliyorum, herkese Antalya’dan sevgiler ve saygılar sunuyorum…

İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Yalçın Sütütemiz; Ordu mali müşavirler odası Başkanıma ve yönetim kuruluna, İstanbul SMMM Odasına, Antalya Odasına ve diğer bütün katılımcıları saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Konumuz Kurumlar vergisi beyan süreç başladı, ben aslında bunu bir beyan gibi olarak görmüyorum, bazı meslektaşlarımız bunu bir form olarak görüyor ancak çok detay isteyen bir rapor olarak görüyorum. Konfüçyüs’ün bir sözü ile tamamlamak istiyorum eğitimi; “bildiğini bilmek ve bilmediğini de bilmek işte gerçek bilgi budur.” Bizler bildiğimizi ve bilmediğimizi bilerek ilerlemeye çalışıyoruz. Hep beraber bir şeyleri yenilemeye çalışıyoruz, bilgi üzerine kafa yoruyoruz ve doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyoruz. Umarım bu sunum faydalı olmuştur. Dedi.