ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASI TARAFINDAN DÜZENLENEN e- UYGULAMALAR SEMİNERİNE İLGİ ÇOK FAZLAYDI…

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu Mali Müşavirler Odası; E-UYGULAMALARDA GÜNCEL DEĞİŞİKLİKLER semineri gerçekleştirildi. ORDORDUSMMMOTV youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanan seminere ilgi çok fazlaydı.

Ordu Mali Müşavirler Odası; ORDUSMMMOTV youtube kanalı ve ZOOM uygulaması üzerinden canlı olarak yayınlanan E-UYGULAMALARDA GÜNCEL DEĞİŞİKLİKLER ” Seminerinin Açış Konuşmasını Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş ,İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir ve Ankara SMMM Odası Başkanı Turgut Bahadır yaptı. Seminerin sunumunu ise İstanbul SMMM Odası Eğitim Müdürü İnci ŞALCI gerçekleştirdi. Semineri canlı olarak üç yüze yakın meslek mensubu ve stajyer takip etti.

Seminerin Açış Konuşmasında Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır BAŞ; Sayın İstanbul SMMM Odası Başkanım, Sayın Ankara SMMM Odası Başkanım, Sayın Bartın Odası SMMM Başkanım Sayın Önceki Dönem Malatya SMMM Odası Başkanım, Çok değerli İnci Hocam; sizleri Ordu SMMM Odası ve kurulları adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bugün online e-uygulamalar semineri yapacağız, Türkiye’de e-uygulamalar deyince akla gelen İnci ŞALCI hocamızdır. Bu yüzden inci hocamın emeğine ve ağzına sağlık, camiamıza katkıları için kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Aramızda çok değerli başkanlarımız var, ancak şunu söylemek istiyorum pandemi nedeniyle aramızdan ayrılan meslektaşlarımıza rahmet diliyorum, hastalananlara sağlık ve şifa diliyorum. Buradan sağlık çalışanlarımıza çok büyük teşekkür etmek zorundayız, ağır bir süreci birlikte tamamladık hasta bakıcısından doktoruna kadar herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Mali müşavirler bu dönemde önemli işlere imza attılar, Mali müşavirlik mesleğinin önemini bizler zaten biliyorduk anacak bu dönemde ülke olarak, bürokrasi olarak, iş dünyası olarak bir kez daha hissettik. Bu anlamda bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. TÜRMOB Genel Bakanımıza çok teşekkür ediyorum onlar bu süreçte Proaktif bir süreç yaşadılar yani önden gittiler, yol gösterdiler bizlere destek oldular, huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Uzun zamandır takip ettiğim, benim için çok önemli bir konu olan Müteselsil Sorumluluk buna alıştık fakat şimdi SGK’nın müteselsil sorumluluğuyla karşı karşıya kalıyoruz ve SGK ölçüsüz tamamen keyfi kararlarla denetim ve değerlendirme yapıyor, üstelik bunu Meslek Mensubunun savunma hakkını almadan denetim raporunun yazıyorlar. Ben şuna inanıyorum, Mali Müşavirler tabi ki yaptığı işin kaydettiği faturanın verdiği beyannamenin hazırladığı gelir tablosunun doğruluğundan sorumludur, bu işin tabiatında bu vardır doğasına uygun bir yaklaşımdır. Fakat bir malın hangi miktarda hangi oranda nasıl alınıp alınmadığına dair bir objektif değerlendirme kriteri olmadan sorumluluk adledilmesi kabul edilemez bir durum. Bu nedenle sorumlulukta kasıttın, kusurun ve ihmalin mutlaka derecelendirilmesinin olması gerektiğine inanıyorum. Meslek Mensuplarımız adeta demokrasinin kılıcı gibi bir kılıcın altında ezilmekle karşı karşıyalar cezalar çok ağır, o da denetime çağrıldığında meslektaşımız müteselsil sorumluluğun farkında oluyor, ama biz şunu biliyoruz eğer bir vergi incelemesinde bir Mali müşavirin görüşüne baş vuruluyorsa yüzde doksan dokuz o konuda bir sorumluluk raporu gelecek demektir, arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın bu konu da kendilerini RİSKE ATMAYAN BİR İFADEDE BULUNMALARINI ÖNEMSİYORUZ. Katıldığınız için teşekkür ediyorum.

Ankara Mali Müşavirler Odası Başkanı Turgut BAHADIR; Çok teşekkürler değerli başkanım, İstanbul SMMM Odası Başkanım, Bartın SMMM Odası Başkanım ve değerli meslektaşlarım hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Gerçekten Meslek mücadelesinde çok büyük çaba sarf eden Oda başkanımız Sayın Bahadır Baş her platformda mesleğin ve meslektaşların hak ve çıkarlarını korumak adına sözünü yüksek sesle söyleyen bir meslektaşımız. Her platformda söylüyorum bunu bir kez daha söylemek istiyorum VDK ve SGK konusunda maddi delillere dayanmayan somut delillere dayanmayan raporlar geliyor önümüze, biz her toplantı da bununla ilgili 100 dosya geliyor önümüze. Biz bununla ilgili gerekli

çalışmayı yapıyoruz. Ama hemen şu bilgiyi vereyim ki TÜRMOB bu sorunlarla ilgili olarak odalardan almış olduğu şikayetlerden dolayı bir çalışma yapıyor ve bu çalışmayı da VDK ya bildirecek. Ama SGK noktasında herhangi bir çalışma olduğunu bilmiyorum ve bu konuda da TÜRMOB’u uyarmamız gerekir diye düşünüyorum. Önümüzde bayram var, mali tatilin uygulanabilir olması gerekiyor, meslektaşın beklediği uzatma KDV ve MUH-SGK da olmayacak. Bu sadece bir öngörüdür ben bu vesileyle bu seminerin başarılı geçmesini ve İnci hocamıza da başarılar diliyorum.

İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel AKDEMİR

Çok teşekkürler, öncelikle dün babalar günüydü bütün babaların babalar gününü kutluyorum. Zor ve sıkıntılı bir süreç, artık bu sürece farklı açıdan bakmak lazım. Beyannameleri eski sürece çektik, mücbir sebep dedik yine sıkıntılarımız bitmedi. Süreç içerisinde attığımız adımların yeterli olmadığını görüyorum. Mali tatil ile ilgili sıkıntılarımız devam ediyor. Biraz açıkçası ülkenin içinde bulunduğu koşullardan dolayı gerek mesleğimiz gerek yöneticiliğimiz sürdürülebilir olmaktan çıktı, bu mesleği nasıl sürdürülebilir hale getiririz onu konuşmak lazım. Biraz daha gerçekçi olmamız lazım, beyanname ertelemek sürdürülebilir bir anlayış değil, bir defaya mahsus bir olay olmadığından iş planı akışlarına bakarak iş planı yapmalıyız. Tahsilat sorunumuz var, dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi bir anlayış yok, bu konuyu tartışmamız ve konuşmamız lazım, hak ettiğimiz parayı isterken utanmamalıyız, gerektiğinde hukuk yoluyla bunu alabilmeliyiz, mali tatil de sürdürülebilir bir anlayış değil bize verdiği hiç bir şey yok, kolaylık sunmuyor bize, mali tatil sadece kağıt üzerinde var ve kafamızı karıştırıyor, iş planlarımızı yapamıyoruz, daha öncede söylediğim gibi mali tatil kaldırılmalıdır. Bu gün e-uygulamaları konuşacağız. Bu başlı başına bir avantaj ancak zor yanları da var, iyi öğrenmeliyiz, açık yüreklilikle konuşmalı ve tartışmalıyız bu konuları şimdiden eğitimde bulunan bütün hocalarıma teşekkür ediyorum.

İstanbul Mali Müşavirler Odası Eğitim Müdürü İnci ŞALCI; Çok teşekkür ederim sayın oda başkanım, İstanbul odası başkanım, Ankara odası başkanım ve değerli kurul üyesi arkadaşlarım hoş geldiniz, bu gün bu seminerim görselini paylaşırken bu gün Orduda olacağımız söylemişti, bu kalbimiz orada kendimiz burada olsak ta inşallah pandemi bittiğinde bizlerde burada dolu salonlarda eğitim yapmak en büyük dileklerimiz içinde, Bahadır başkanım güzel bir gün seçti bu gün 21 haziran dünyanın en uzun günü kuzey kutbunda, bu gün bu yüzden bu eğitim bitmezJ 2021 dönemi bizim için elektronik uygulamalarda önemli bir dönemdi 526 nolu tebliğ ile bir çok yeni uygulamalar hayatımıza geçti. Ben eğitme başlamak istiyorum.