Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

OKUL,SOKAK VE RUHSATSIZ MEKANLARDA DÜĞÜN DEVRİ BİTİYOR

OKUL,SOKAK VE RUHSATSIZ MEKANLARDA DÜĞÜN DEVRİ BİTİYOR
23 Mart 2021 - 23:19

Pandemi nedeniyle düğünlerin yasaklanması nedeniyle zor günler geçiren salon işletmecileri, normalleşme sürecine hazırlık aşamasında ‘Güvenli Düğün Projesi’ni hayata geçirecek.

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası’nın halk sağlığını korumayı ve hizmet kalitesini artırmayı hedeflediği projede, normalleşme döneminde yapılacak düğünlerde kurallara uyulmayan salonları, ‘gizli davetli’ denetleyecek.

Koronavirüs sürecinde düğünlerin yasaklanması nedeniyle zor günler geçiren salon işletmecileri ve organizasyoncular, normalleşmenin başlayacağı döneme yönelik hazırlıklara hız verdi.

Bu kapsamda Ünye’de Düğün salonu ruhsatı bulunan HALİL EFENDİ, ALYANS, AKASYA, ATAKALE,CAFENER ve ÇAKIR BEY işletme sahipleri bir araya gelerek Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikasının Ünye Şubesini hizmete soktular.

İşletme sahipleri yasal olmayan mekanlara karşı hukuki süreç başlattılar.Bu hukuki süreç ile okul,sokak ve ruhsatsız mekanlardan rezervasyon yapanları tehlikeli süreç bekliyor.

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Karadeniz Bölge Başkanı Ali Bülent Gayret, pandemi döneminde düğün sektörünün büyük zarara uğradığını dile getirdi.

DÜSOİŞ Karadeniz Bölge Başkanı Ali Bülent Gayret, Ünye’deki düğün salonu işletmecileriyle bir araya geldi.

Başkan Ali Bülent Gayret toplantıda şöyle açıklama yaptı;

“DÜSOİŞ üyeliğimizin ortak menfaatlerini gözetmek ve geliştirmek amacıyla Aile ve Sosyal hizmet Bakanlığının onayı ile 2020 yılında kurulmuştur. 8 bölge ve 8 farklı ilde hizmet veren sendikamızın tek bir çatı altında toplayarak Ünye’mize hukuki danışmanlık desteği gibi birçok hizmet sunmaktadır. Sendikamız ortak yerel yönetimlerle iletişime geçmiş ve sektörümüze tanı birliği sağlamıştır. Bunun yanı sıra ilgili bakanlıklarla görüşmeler sağlanmıştır. Bunun yanı sıra ilgili bakanlıklarla görüşmeler yapılmış karşılaştığı problemlerle yöntemler bildirmiştir.

Organizasyon mesleğinin kriterlerini oluşturmak için mesleki yeterliliklerin koruması için protokol imzalanmıştır. Yaşamış olduğumuz zorunlu pandemi dönemi bizi de derinden etkilemiştir.

TOPLANTILAR DÜZENLİYORUZ

Bizim gibi en az 55 İŞKUR ile çalışan Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan düğün sektörü firmalarımızın olumsuz etkilenmesi birçok iş yerini ekonomik olarak desteksiz bırakmıştır. Bu durum gıda sektöründen giyim sektörüne tüm ekonomiyi etkilemiştir. Pandemi nedeniyle iş yapamaz hale gelen Ünye’mize ikinci darbede ulusalsız iş yapan, organizasyonsuz yetkisi olmayan, kişi sayısına dikkat etmeyen firmaların varlığı olmuştur. Bizler önlemlerimizi alarak sektörümüzü canlı tutma gereğindeyiz. Bu nedenle sektör olarak toplantılar düzenliyoruz. Bu üyeliğin normalleşme düzeni için alınan önlemler doğrultusunda en elverişli olabilecek şartların nasıl olabileceğine dair çalışmalarımızı yaptık. Çalışmalar sonucunda üyelerimiz ile birlikte ilgili bakanlıklara kendimizi ifade etme fırsatı bulduk.

Bu projeler ile birlikte salonlarımıza hisse 9001 2015 belgesi alarak turizm sektöründe olduğu gibi bizlerinde kontroller denetimler altında düğün ve organizasyon faaliyetlerimizin yapılabileceğimizi beyan ettik. Bizler işimizin bilicinde olan tüm salonların önemlerini hassasiyet ile uygulayan ve kontrol eden işletmeleriz. İşin gücünü toplumdan alan ve en önemlisi sektörlerde olan bir sektör olarak toplum sağlığın en çok önemseyen kurumuz. Düğün salonları ve organizasyon işletmecileri olarak ortam şartlarının bulaş riskini en aza indirebilecek şekilde düzenli maske, mesafe ve hijyen kuralları kapsamında faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz.

RUHSATSIZ ÇALIŞAN FİRMALARI TESPİT EDİLMESİNİ İSTİYORUZ

Geçen sene düğün salonlarının açılmış olmasının rahatlığını bu sene de istiyoruz. 24 Ağustos’ta gelen genelge ile sezonu kapatmıştık. Düğün salonlarında yapılamayan organizasyonlar, lokantalara, kafelere, hatta 35-40 metrekarelik evlerdeki odalara kalmıştır. Bu noktalarda riskin arttığı kesimlerdir.

Yurt genelinde kaçak düğünlere fırsat verilmemesini ve düğünlerin düğün salonlarında yapılmasını talep ediyoruz. Salonların zor durumda olduğunu özellikle kiracı olan salonların bina sahiplerine karşı sıkıntı yaşadıklarını ve salonlarını kapatmak zorunda kaldıkları biliyoruz. Ruhsatsız çalışan firmaların tespit edilmesini ve bu denetimlerle önümüzün açılmasını istiyoruz. En önemlisi bizler düğün salonları, organizasyon firmaları olarak birlikte güçlü bir sektörüz. Bizler vakit değil meslektaşız.

Yasal olarak okullarda düğün yapılması uygun değildir. Bu konu ile alakalı çalışmalarımıza en kısa sürede hukuk büromuz ile irtibata geçip başlayacağız. Hukukta ve kanunda düğünlerin nerelerde yapılacağı belirlenmiştir Düğün salonlarında yapılmayan düğünler hiçbir şekilde yasal değildir. Bizler nasıl ki düğün salonlarında düğünlerden başka hiçbir şey yapamıyorsak, hiçbir işletmeninde düğün organizasyonları yapması yasaktır.”Dedi.

DÜSOİŞ Ünye İlçe Başkanı ve aynı zamanda Alyans Düğün Salonu işletme sahibi Mustafa Darıoğlu;

“Bugün burada düğün  salonları organizasyoncular olarak sektörel anlamda sorunlarımızı problemlerimizi ve pandemi döneminde daha güvenli nasıl projeler oluşturabiliriz gibi konularla alakalı konuşmalarımızı yaptık. Ünye temsilcisi olarak arkadaşlar bize görev ve yetki verdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Biz pandemi döneminde kurban seçilen sektörlerden bir tanesiyiz. Mağdur olduğumuz durumlar var ama maalesef ki sesimiz Ünye’den ve Ordu’dan dışarı çıkamıyor. Bu durumda artık bizim sesimizi duyuracak sendikamız var artık sektörümüzün sorunlarını yukarılara taşıyabileceğiniz.
Pandemi döneminde herkes düğünlerde ve düğün salonlarında bulaştı gibi açıklamalar yapıyor fakat biz geçen pandemi döneminde en fazla kurallara riayet eden sektörlerin başında geldik. Salonlarımızın girişinde maske dezenfektan ve mesafe kuralları kontrolü yapıyoruz. Ayrıca salonlarımızdaki düğünlere katılan kişilerin isimleri kayda alınıyor. Daha sonra filyasyon ekipleriyle irtibata geçerek kontroller sağlanıyor. Geçtiğimiz sezon içinde düğün salonlarımızda pozitif bir vakaya rastlamadık.

Fakat sağlıksız şartlarda yapılan düğünlerde ortaya çıkan pozitif vakalar bizim de adımızı lekeliyor. İnşallah güvenli düğün projesi ile beraber pandemi döneminde de çok güvenli bir şekilde düğünlerinizi yapmaya devam edeceğiz. Burada aldığımız kararlar hepimize hayırlı uğurlu olsun. Biz bundan sonraki süreçte Düğün Salonu ruhsatı olmayan yerlerde de uygulamanın artık kaldırılması ile ilgili girişimlerimizi başlatmış bulunmaktayız.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-