OKUL VE SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANIYOR

Reklam
Reklamı Gizle

A52 TV ekranlarında her sabah saat 10:00’da yayınlan İlknur ile Çay Saati programına telefon ile canlı yayın konuğu olan Düğün salonları ve Organizasyonları Sendikası Genel Başkanı Barış Ay okul ve sokak düğünlerinin iptal durumu hakkında açıklama yaptı.

‘’Güvenli Düğün’’ projesi hakkında önemli bilgiler veren Düğün Salonları ve Organizasyonları Sendikası Genel Başkanı Barış Ay konuşmasında şunları ifade etti;

EN ÖNEMLİ PROJEMİZ ‘’ GÜVENLİ DÜĞÜN’’ PROJESİ

 Bizler bu dönemi en zor yaşayan sektörüz. Normalde kanunen kısıtlamalarla kapalı olan bir sektörüz. Bizlere yeni Pandemi dönemi şunları gösterdi esnafımızın birleşmekten başka sesini duyurmaktan başka çaresi kalmadı. Bununla ilgili olarak, iş veren sendikamız olarak birtakım çalışmalar yaptık. Bunlardan en önemlisi ‘’Güvenli düğün’’ projemiz. Burada otellerde güvenli turizm sertifikası ile misafirler ağırlanabiliyorsa biz güvenli düğün projemizle aynı hizmeti daha güvenli şekilde verebiliriz. Bununla ilgili olarak müracaatlarımızı yaptık.

Esnaflarımızı koruyabilmek adına her türlü çalışmayı yaptık. AVM ler bugün açıksa, oteller bugün açıksa ve onlar HES koduyla belli bir şekilde misafirlerini ağırlayabiliyorlarsa bizde güvenli düğün projemizde ağırlayabiliriz.

 SOKAK VE OKUL DÜĞÜNLERİ İLE İLGİLİ ALINAN KARAR

Okullarımız bizlerin çocuklarımızın eğitim yuvasıdır. Okulları ticarethaneye dönüştürmeyi kesinlikle tasrif etmiyorum ve bununla ilgili olarak 9 Mayıs 2013 tarihinde 9333 sayılı Yargıtay’ın 11 hukuk dairesinin almış olduğu bir karar vardır emsal karar çevre ve şehircilik bakanlığının düğünlerin nerde nasıl yapılacağına dair bir kanunu vardır anayasamızda ve bunun yanında 9207 sayılı işyeri çalıştırma ve açma ruhsatlarında düğün salonlarının ne gibi bir şartlar taşıyacağı belirtmektedir.

 Okullar ve sokak düğünleri bunu taşımaz burada şunu gördük, vakaları artıyor bulaşıyor derken en fazla bulasım hiçbir düğün salonundan olmamıştır. Denetimsiz ve kontrolsüz yapılan sokan düğünleri ve yetkisiz yerler tarafından ve kişiler tarafından yapılan düğünlerden olmuştur.

Bununla ilgili okul düğünleriyle ilgili ve sokak düğünleriyle ilgili bizler gereken yazışmalarımızı yaptık ve bununla ilgili olumlu görüşmeler yaptık ve gerekli mücadelemizi yapacağız.

DEVLETTEN BEKLENEN DESTEK PAKETİ

Devletimiz anayasanın 173. Maddesini uygulasa yeterli. Devlet esnaf ve sanatkarını korumak için her türlü tedbir ve önlemleri alır esnafının yanında olur. Bu kanunu uygulasa bile bizim için yeterli, biz esnaflar olarak düğün kültürümüzü, milli kültürlerimizi değerlerimizi yaşatmamız lazım.

RUHSATSIZ MEKANLARDA DÜĞÜN YAPANLARIN DİKKATİNE!

Buradaki evlenecek olan çiftlerimize gençlerimize düğün yapacak olan büyüklerimize sesleniyoruz düğününüzü yetkili yerlerde ruhsatlı mekanlarda yaptırın. Çünkü yarın denetim geldiği zaman esnafımızın mağdur olmaması adına, esnafımız bizim için değerlidir. Bizler güvenli düğün yapabiliriz. Hijyenlerimizi düzenli yaptırıyoruz HES kodlarımızı alıyoruz, salonlarımızdaki verdiğimiz ikramlarımız dahi günlük tahlille ve raporludur.” dedi.