ÖĞRENCİLER KİTAP SÖYLEŞİSİNDE MİYASE SERTBARUT İLE BULUŞTU

Reklam
Reklamı Gizle

Avrupa ile Türkiye’de de farklı ülke ve şehirlerde yaşayan öğrencilerin birlikte proje yürüttüğü e twinning projeleri kapsamında hazırlanan Ben ‘Okur’um projesinin proje ortağı öğrenci ve öğretmenler Mart ayında okudukları Ünsüz Youtuberın Günlüğü kitabının söyleşisini yapmak için kitabın yazarı Miyase Sertbarut’la online ortamda buluştular. Üç farklı ilde yedi farklı okulun ortağı olduğu projede Ordu ilini Çaybaşı Şehit İslam Çubuk İlkokulundan Müdür Yardımcısı Erkan Zor, Çaybaşı Şehit İslam Çubuk Ortaokulundan Müdür Yardımcısı Muhammed Ali Çamyar, Türkçe Öğretmeni Ayşe Karaca ve Ünye Şehit Cemal Mutlu İlkokulundan Müdür Ferdi Aygün ve öğrencileri temsil ediyor.

Miyase Sertbarut’un Ünsüz Youtuberın Günlüğü kitabı ve yazarlık üzerine öğrencilerin sorularını cevapladığı söyleşinin çok keyifli geçtiğini söyleyen öğrenciler “inşallah pandemiden sonra söyleşilerimize yüz yüze devam ederiz” dediler.

Projenin kurucusu Ayşe Karaca “projemiz Ordu, Iğdır ve Bursa’daki yedi okulun öğrencilerinin her ay önceden belirlenen iki kitabı okuması ve ay sonunda online ortamda kitaplarla ilgili değerlendirme yapmalarını içeriyor. Öğrencilerimiz bu proje sayesinde Cengiz Aytmatov, Cahit Zarifoğlu, Ziya Gökalp, Jules Verne gibi birçok güzel yazarı tanıyor, kitapları hakkında bilgi sahibi oluyorlar” diyerek proje hakkında bilgi verdi.

“Amacımız öğrencilerimizin bir okuma kültürüne sahip olması” diyen proje yürütücüsü Erkan Zor “proje sürecinde zaman geçtikçe çocukların hem yazar hem kitap hem de kitap türü bakımından gitgide daha seçici olduğunu, kaliteli eserlere yöneldiklerini görmek öğretmenleri olarak bizleri mutlu ediyor” dedi.

“Kitabını okuduğumuz yazarlardan hayatta olanları söyleşilerimize davet ediyor, onlarla öğrencilerimizi tanıştırıyoruz” diyen proje yürütücüsü Muhammed Ali Çamyar, Mart ayında da yazar İrfan Gürkan Çelebi ile söyleşi yaptıklarını Nisan ayında da Metin Özdamarlar ile buluşacaklarını sözlerine ekledi.

Proje yürütücülerinden Ferdi Aygün ise “bu proje sayesinde öğrenciler sadece kitap okumakla kalmıyor farklı kültürlerden de arkadaşlar ediniyor. Bu sene projemizde Türkiye’nin üç ucundan, Ordu, Iğdır ve Bursa’dan öğrencileri buluşturduk. Sıradaki hayalimiz ise seneye projemiz için sınırları aşmak ve daha değişik kültürlerle kitap sohbetleri yapmak olacaktır” dedi.