ODALARDAN FINDIK FİYATI YÜKSELSİN TALEBİ

Reklam
Reklamı Gizle

Son günlerde fındık fiyatında artış yaşansa da dolarla karşılaştırıldığında bu artışın aslında hiçbir şey ifade etmediği ortaya koyan ziraat odaları ve borsalar dolara endeksli olarak fındık fiyatının yetersiz olduğunu ifade ettiler.

Ortak kanı fındık fiyatının en az 3 dolar üzerinden güncellenmesi gerektiği oldu.

 

Bir kilogram fındık 36 lira olmalıydı. 

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, fındık fiyatındaki artışın dolar kurundaki yükselişten değil, arz ve talepten kaynaklandığını ifade etti. Fındığın Türkiye’de Türk lirası ile satın alınıp, dünyaya dolar kuru üzerinde pazarlandığına dikkat çekerek, bu nedenle yabancı alıcıların dolar kurundaki artışı fındık fiyatlarına yansıtmadığını, artışın bugünlerde talebin fazla, arzın düşük olmasından kaynaklandığını kaydetti. Bölük, “Eğer bugün fındık dolar üzerinden hesaplanmış olsaydı, bir kilogram fındık 36 lira olmalıydı.” dedi.

Fındık fiyatı  artmış gibi görünse de dolara göre sezon başı fiyattan aşağıda kaldı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada dolar fiyatlarının aşırı yükselmesinin fındığa olumlu yansımadığını söyledi. Karan, piyasada 27 lira olan fındık fiyatının dolar bazında sezon başında fiyatının altında kaldığını ifade etti.   1 DOLAR KAYIP VAR Karan, sezon başında 1 kilo fındığın 3 dolar seviyesinde alıcı bulduğunu belirterek,” Gelinen noktada 1 kilo fındık 2.2 dolara düştü. Fındığın 3 dolar seviyesinde olması için fiyatının en az 30 lira olması gerekiyor” dedi.   GÜBRE FİYATLARI UÇUYOR Gübre fiyatlarının adeta uçtuğunu vurgulayan Karan, “Artan girdi fiyatları karşısında üretici adeta şoke olmuş durumda. Bu fiyatlarla kimse gübre alıp bahçesine atamaz” şeklinde konuştu.

OLMASI GEREKEN 36 TL 

 

FİYATLARDAKİ ARTIŞ DA BİZİ ALDATMAMALI

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: Her ne kadar tam olarak benimsemesek de fındıkta uzun yıllar 3 dolar üzerinde oluşan temayül var. Bizce fındık daha da değerli olsa da şu anda bu hesaba göre piyasa 10 lira geriden geliyor. Bu ülkemizin de üreticimizin de kaybıdır. Milli ürünümüze gayri milli fiyat olmamalıdır.

PİYASA OLMASI GEREKENİN 10 TL UZAĞINDA

Sezon başında TMO tarafından verilen 26,50 TL zaten yeterli değildi ama 12 Ağustos’ta açıklandığında bu 3,1 dolara karşılık geliyordu. Bugün 3 dolar, 1 doları 12 lira olarak baz alırsak 36 TL yapar. Ancak piyasa bu rakamdan çok uzakta. Her ne kadar şu an 26-27 TL’lik rakamları görsek de bu aslında üreticinin emeğinin karşılığı olan fiyat değil.

FINDIK FİYATI 3 DOLARDAN GÜNCELLENMELİ

Tüm bu durum karşısında biz Tarım Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın bizi görmesini, sorunlarımızı anlaması bekliyoruz. Bize göre yapılması gereken -bunu altını çizerek ifade ediyorum- en az 3 dolar üzerinden fındık fiyatının güncellenmesidir. Bu güncelleme yapılırsa bu ana kadar sömürülen üreticinin yüzü bir parça gülebilir.”