OBB Danışmanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen A52TV’ye Konuştu

Reklam
Reklamı Gizle

OBB Danışmanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen A52 TV ekranlarında analiz programına konuk oldu.
Şen kamuoyunda merak edilen soruları cevaplarken büyük cami yanında yapılması düşünülen iş merkezi sorularını ise cevapsız bıraktı.
Mimar Nihat Şen Deva partisi ilçe Başkanı İrfan Tosun’un bu iş merkezi ilgili hukuki süreç başlatmasının ardından proje ile ilgili hiçbir soruya cevap vermeyeceğini söyledi.
Şen programda şöyle açıklamalarda bulundu.

İŞ MERKEZİ SORUSUNU YARGIYA BIRAKIYORUM

OBB Danışmanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen;

“Kurumunuzdan öğrendiğim kadarıyla bahsi geçen yer hakkında heralde bir adlı olay var. Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanun ve anayasalarına inanan, kaide ve kuralların ne olduğunu bilen biriyim. Ben bu saatten itibaren doğru kararı yargının vereceği kanaatindeyim. Bu nedenle yeni yapılacak iş  merkezi ile ilgili sorduğunuz soruları yanıtlamayacağım.

KENDİ KAYNAKLARIMIZI OLUŞTURMALIYIZ

Türkiye’de kentsel dönüşümde yaklaşık 270’e yakın alan riskli kabul edilmişti. Bunlardan da 3 tanesi Ordu’daydı. Ordu’daki bu 3 alanın bir tanesi Altınordu’da, bir tanesi Fatsa’da, bir tanesi de Ünye Niksar Caddesi’nde küçük sanayinin olduğu yerdir. Biz Büyükşehir ile bu bölgelerle ilgili çalışmalar yapmıştık. Sayın Bakan geldiğinde de bir şeylerin başlayacağını ifade etmişti. Ancak ülkenin gelen konjonktüründen kaynaklı gecikmeler olabilir. Ben hep merkezi hükumetten gelecek kaynaklarla bu işin yapılamayacağını ifade ediyorum. Merkezi hükumetten gelecek kaynaklar ile belediyecilik de yapamazsınız. Bundan dolayı özellikle Ünye, Fatsa ve Ordu’daki kentsel dönüşümün kendi değerleriyle, kendi ekonomik finanslarıyla ve kendi bütçeleriyle yapılması gerektiğini ifade ettim.

KÜÇÜK SANAYİDEKİ ARKADAŞLARLA GÖRÜŞTÜM

Ben Ünye’deki arkadaşlar ile görüştüm. Dernek Başkanı ile haber gönderdim, kendim aradım. Ben kendilerini bilgilendirmek istedim. Çünkü herkesin anayasal bir hakkı var ve nihayetinde onlar mülkiyet sahibidir. Süreçle ilgili kendilerini bilgilendirmek, hak ve hukuklarını anlatmak için bir çok aradım ve haberler gönderdim. Kendi değerlerimizle kentsel dönüşüm yaparak daha sağlıklı, daha güvenli, iş hacmimizi arttırıcı ve kente yakışır nasıl bir model yapabileceğimizi anlatmak istedim. Ancak bugüne kadar maalesef böyle bir talep gelmedi. Beni İzmir’den çağırıyorlar, Adana’ya, Ankara’ya, her yere gidiyorum. Ama mülkiyeti birine ait olan bir yere talep olması lazım. Ben merkezi hükumetten gelecek kaynak ile bu işin yapılacağına inanmıyorum. Bu işin kendi içinde yerellerle yapılabilir. Ancak mülk sahiplerine haber veriyorum, konuşalım diyorum ancak olmayacaksa ne yapabilirim. Ancak biz birbirimize destek olarak bu iş yapılabilir.”

DIŞ ÇEPHE KAPLAMAYA SORUNU İLE YAKINDAN İLGİLENDİM

Arkadaşlar bana mağduriyetlerini anlattılar. Benim durumdan çok sonra haberim oldu. Bu konu daha önce mecliste de konuşulmuş.
Ben konuyu Sayın Bakanımıza taşıdım. Acaba ölçümlerde yanlışlık mı var diye tereddüt ettim ve Ordu’dan ekip getirip ölçümleri tekrardan yaptırdım. Ölçümlerde hata çıkmadı. Sonrasında anladık ki zamanında bu yapılırken vatandaşlarımıza doğru anlatılmamış. Sanki bilabedel yapılıyormuş gibi söylemde bulunulmuş. Bizim milletimiz devlete kamuya güvenir ama orada bir iletişim bozukluğu var. Bu sorunun iletişim bozukluğundan kaynaklandığını anladığımda, ben görevli arkadaşlardan esnaf kardeşlerimize yardımcı olalım diye ricada bulundum. Faiz uyguluyor sanız silin ve borçlarını taksitle ödeme imkanı sağlayın dedim. Kimsenin ekonomik durumu değil. Bende esnaf kardeşlerimize yardımcı olmak adına bu işle uğraştım. Ama bu ricam oldu mu olmadi mi bilemiyorum.”

ÜNYE İL OLMALIYDI

Ben Ünye’nin kültürünü, ticaretini, hinterlandını biliyorum. Zamanında Ordu büyükşehir olsun diye İstanbul’dan buraya insan taşıdılar. Biz her zaman Ordu da, Fatsa da, Ünye de bizim dedik ancak Ünye il olabilmeliydi. Ünye şu anda il olabilir mi onu ben bilemem. Ben gerçeklerle konuşmak durumundayım. Ordu Büyükşehir Belediyesi şu anda büyükşehirdir. Ben bu büyükşehirin yetkileri ve sorumlulukları dahilinde 19 ilçeye yatırım olarak ne yapılabiliyorsa ona uğraşırım. Bunun kararını bizler veremeyiz, TBMM kararı verecek olan yerdir. İl olursak teşekkür ederiz, olmazsak da biz Ordu’dan ayrılacak bir yer değiliz. Ordu 19 ilçesiyle birlikte büyükşehirdir.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN