Ne Et, Ne Tavuk! Bu Kışın Favorisi “Balık”

Reklam
Reklamı Gizle

Kış ayının gelmesiyle beraber tezgâhlarda balık çeşitlerinin çok olması ve hamsininde ucuz olması nedeniyle vatandaşlar en çok balıkçı esnaflarının yüzünü güldürüyor.
Ünye’de kış mevsimiyle birlikte tezgâhlarda balık çeşitlerinden en çok hamsi tercih edilirken, et ve tavuk ürünleri ise tüketim olarak geride kaldı. Balık tezgâhlarına gelen vatandaşlar ucuz olması nedeniyle en çok hamsi çeşitlerini tercih ederken, tavuk ve et ürünleri ise çok fazla tercih edilmiyor.
“Hamsi Hem Bol Hem Ucuz”
Hamsinin ucuz olmasından dolayı en çok tercih edildiğini söyleyen Kaptan Balıkçılık Sahibi Ömer Bozkurt,”Bu sene hamsi güzel. Hamside fiyatlar 10–15 arası değişiyor. İstavrit yine denizde bol ve oda 10 lira civarında. Çinakop bir ara boldu şu anda azaldı. Denizlerimizde çok şükür bereket var. Sadece denizlerimizde palamut bu sene yok. Mezgitte bol olmak üzere denizlerimizde bereket var. Halkımız fiyatlar uygun olduğu zaman yiyorlar. Çünkü 10 liraya çarşıda alınacak bir şey kalmadı artık. Önümüzdeki günlerde hamsi azalırsa fiyatları da yükselir” dedi.
“Tavuk Hamsiye Oranla Az Satılıyor”
Kış ayı ile birlikte hamsi sezonu olmasından dolayı tavuğun az rağbet gördüğünü söyleyen Tavukçu esnafı Muzaffer Kılıçarslan,” Şu an zaten hamsi ve balık zamanı olduğu için tavukçularda biraz işler düşük. 20 senedir bu işi yapıyorum ve ilk defa tavuğa kışın üst üste zam geldiğini gördüm. Normalde Eylül-Ekim gibi fiyatlar geri gelirdi. Şubat sonu ve Mart gibide fiyatlar çıkardı. Ama şimdi tam tersi oldu. 15 gün içerisinde iki defa zam geldi. Bu Cuma günü yeniden tavuk fiyatlarına 75 kuruş ile 1 lira arasında zam bekliyoruz. Fiyatlarımızda ise tavuğun kilosu 20 lira, açma ve parçalar 25 lira, şadralar ise 20 liradan satılıyor” diye konuştu.

”Et Satışları Yaza Göre Düşük”

Kasap esnafının kameralarımıza yaptığı açıklamada”Et satışları yaza göre düşük. Kışın balıkların tezgahlarda yerini almasi ve ucuz olması nedeniyle daha çok tercih ediliyor. Odezenne kışın et satışlarında gerileme oluyor yine de şükretmek lazım işlerimiz iyi. Müşterilerimiz en çok kuşbaşı ,kıyma ve biftek alıyor. Şu anki et satış fiyatları kemikli 56 lira , kıyma 65 lira ,kuşbaşı 75 lira ve biftek ise 80 lira olarak belirlend”dedi.