MÜHENDİS GÜN’DEN GÜBRELEME UYARISI

Reklam
Reklamı Gizle

Bilinçsiz gübreleme hem cebe, hem de toprağa zarar verir, zamanında ve dozunda gübre kullanılması gerekir.

İyi bir gübrelemenin kullanılan gübrenin kalitesine, çeşidine en uygun yöntemlerle, tavsiye edilen miktarlarda ve zamanında uygulanmasıyla beklenen sonucu verir diyen Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün üreticileri uyardı.

”Emanete sahip çıkmalıyız”


Gün açıklamasına şöyle devam etti.”Kaliteli ve bilinçli bir gübreleme, bu toprakları bizden sonrakilere de bırakacaktır. Çoğu üreticilerimiz bilinçsiz gübre kullanılıyor. Yani toprak tahlili yaptırılmadan, toprağın ihtiyaç duyduğu gübre belirlenmeden gübreleme yapıyor. Halbuki toprağın belki de en ucuz gübreye ihtiyacı var. Bilinçsiz gübre kullanımı aynı zaman hem toprak yapısının bozulmasına ve hem de israfa yol açıyor. Bizler, gittiğimiz köy çalışmalarında çiftçilerimize toprak tahlilinin önemini anlatıyoruz. Çiftçilerin toprak tahlili yaptırmadan bilinçsiz şekilde gübreleme yaptığını bunun da zararlı olduğunu söylüyoruz.


“Gelişigüzel gübre kullanılmamalı”


Ürün veriminde önemli yer tutan gübreleme işleminde üreticilerin dikkat etmesi gerekiyor.Üreticilerimiz gelişigüzel gübre kullanmamalı. Erken dönemde yoğun bir şekilde kullanılan azotlu gübreler bitkinin erken uyanmasına yol açabiliyor ve bu durum muhtemel doğal afetlerde (Kuraklık) bitkinin daha fazla zarar görmesine neden olabiliyor. Ancak azotlu gübreyi zamanını geçirerek az kullanırsak bu seferde verimde kayıplar yaşamamız söz konusu oluyor. O zaman ne yapmalıyız? Gübreyi, doğru zamanda ve doğru miktarda vermeliyiz.


“Toprak analizi yaptırılmalıyız”

Gübre ve gübreleme teknik bir konudur.Çiftçinin kaliteli ve verimli bir ürün alabilmesi için tohum kadar gübre de önemli. Fakat bunu da çok bilinçli bir şekilde yapmalıyız. Toprağın yapısına göre ve ürünün çeşidine göre teknik bir şekilde gübreleme yapmalıyız. Yoksa ne verimli ürün alabiliriz nede toprağı düzgün bir şekilde kullanabiliriz. Topraklarımızın daha verimli olmasını istiyorsak mutlaka bilinçli gübre kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle çiftçilerimiz mutlaka toprak analizi yaptırsın ve ona göre gübrenin çeşidini ve oranını belirlesin.
BİZİM NE İSTEDİĞİMİZ DEĞİL
BİTKİNİN VE TOPRAĞIN NE İSTEDİĞİ ÖNEMLİDİR.’dedi