Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MÜFTÜ ALİ IŞIK’TAN ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ MESAJI

MÜFTÜ ALİ IŞIK’TAN ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ MESAJI
12 Şubat 2021 - 17:17

Ünye İlçe Müftüsü Ali IŞIK Üç aylar ve Regaip Gecesi dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Müftü Ali IŞIK yaptığı açıklamada” Halkımız arasında “üç aylar” diye bilinen rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş bulunuyoruz.

İslam âleminde Recep, Şaban ve Ramazanı kapsayan manevi yenilenme ve arınma mevsimi üç aylar, 13.02.2021 Cumartesi günü başlıyor.

18 Şubat 2021 Perşembe gününü 19 Şubat Cuma’ya bağlayan gece, bu manevi mevsime girişimizin habercisi olan Regaib Gecesini hep birlikte inşallah idrak  edeceğiz.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Recep ayı girdiğinde; “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur” şeklinde dua etmiş ve bu kutlu zamanların önemine dikkat       çekmiştir.

Müslümanlar olarak her yıl, içtenlikle yaptığımız dualar, samimi tövbeler ve ibadetlerle ihya ederek huzur bulduğumuz Regaip Gecesi, bizlere tüm rağbetimizi Rabbimize yöneltmemiz, bugüne ve geleceğe dair, duygu, düşünce, tutku ve isteklerimizi iman bilinciyle gözden geçirmemiz gerektiğini  hatırlatmaktadır.

Müminler için elbette bütün zamanlar kıymetlidir ve Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle kulluk şuuru içerisinde yaşanması gerekir. Bununla beraber mübarek gün ve geceler, yaratılış gayemizi, kendimize, Rabbimize, çevremize ve bütün mahlûkata karşı sorumluluklarımızı muhasebe etmek ve daha güzel bir hayat adına yeni bir başlangıç yapmak için      önemli           fırsatlardır.

Bu müstesna zamanlar vesilesiyle, Rabbimizin sonsuz af ve mağfiretine sığınarak hata ve günahlarımızdan arınmaya, bütün yönleriyle hayatımızı gözden geçirerek manevi diriliş ve ahlaki yükselişi yaşamaya, kardeşlik duygularımızı güçlendirerek kalplerimizi ve dualarımızı buluşturmaya gayret edelim.

Kendimizle yüzleşmekten çekinmeden, bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bütün hatalardan ve işlediğimiz günahlardan samimi pişmanlıklarla tövbe ederek arınma fırsatını iyi değerlendirelim.

Zamanın ve mekânın hakkımızda şahitlik yapacağı adalet ve hesap gününde mahcup olmayacağımız bir ömür yaşama gayretimizi ve nesillerimize daha iyi bir dünya bırakma sorumluluğumuzu muhasebe edelim.

Bu vesile ile bütün Müslüman kardeşlerimizin önce Üç aylarını ve ardından 18 Şubat 2021 Perşembe gününü 19 Şubat Cuma’ya bağlayan gece olan  Regaip Gecesini tebrik ediyor, Müslümanların birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, ayrıca dünya olarak mücadele ettiğimiz bu salgın hastalıktan bir an önce kurtulmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-