Meteoroloji’den Kuvvetli Yağış Uyarısı

Reklam
Reklamı Gizle

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre bugün Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve şiddetli sağanak yağış beklenirken, yüksek kesimlerde kar yağışının etkili olacağı belirtildi.

Kuvvetli yağışların oluşturabileceği ulaşım aksamaları, su baskını, heyelan gibi olumsuzlara tedbirli olunması gerektiğini ifade eden Meteoroloji Genel Müdürlüğü, konu ile ilgili detaylı olarak şu açıklamaları yaptı;

“Yapılan son değerlendirmelere göre; 02.01.2022 Pazar günü sabah saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli (21-50 kg/m2) Rize, Artvin’in kuzeyi, Trabzon’un batısı ile Giresun’un doğusunda çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) sağanak yağış bekleniyor.

Yağışların Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in 800 m üzeri yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı olarak başlaması zamanla sıcaklık düşüşüyle birlikte 400 m üzeri yüksek kesimlerde de kar yağışının etkili olması bekleniyor. Pazartesi günü ilk saatlerde etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışların oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, su baskını, heyelan, yüksek kesimlerde tipi, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”