”Mesleğin Geleceğin, Geleceğin Senin” Twinning Projesi Öğrencilere Rehber Oluyor

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin de proje ortağı olduğu ve toplamda 5 okulun beraber yürüttüğü online gerçekleştirilen ”Mesleğin Geleceğin, Geleceğin Senin” Twinning projesi yoğun ilgi ile devam ediyor.

Proje kapsamında her hafta lise öğrencilerine bir meslek uzmanı davet edilerek meslek hakkında söyleşi yapılıyor.

Tıp bayramında Prof. Dr. Ümit KERVAN , polis haftasında Özel Harekat polisi, geçen hafta Hakim Samet İBRAHİMOĞLU ile öğrenciler söyleşirken, bu hafta Emekli Albay Strateji Uzmanı Erdem AZİZOĞLU gençlerle bir araya gelecek.

Mesleki tecrübelerini öğrencilerle paylaşan konuşmacılar ,öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre meslekleri daha yakından tanımasına imkan sağladılar.

BU PROJE GENÇLERE REHBER OLUYOR

Ünye İmam Hatip Lisesi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Turan Çelik yürütülen Twinning projesi ile ilgili gazetemize bilgiler verdi.

Çelik,’her gencin gelecekle ilgili hayalleri ve umutları vardır. Özellikle lise de okuyan öğrenciler bu umutlarına bir adım daha yaklaşmışlardır. Sorular sorarlar kendilerine ,

Acaba ileride nasıl bir yaşam beni bekliyor? Hangi meslek bana daha uygun? Seçecek olduğum meslekte acaba mutlu olacak mıyım?” diye.

En çok da hangi mesleğin kendileri için uygun olduğunu düşünürler. Değişik meslekler giydirirler kendilerine düşlerinde.

Gençlerimizi; okuyan, araştıran, düşünen, sorgulayan, yenilikçi, kendine güvenen bireyler olarak yetiştirmek hedefimizdir. Projemiz ile birlikte, yapılacak olan meslek tanıtımları ile mesleklerin çalışma koşulları ve ortamları; gerektirdiği ilgi ve yetenekleri, kişilik özellikleri hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Öğrenciler mesleklerin çalışma koşullarını tanıdıkça, kendi ilgi ve yeteneklerini keşfedecek ve kendileri hakkında farkındalık geliştirecektir. Seçilecek olan öğrencilere meslek tanıtımları yapılacaktır.

Okulumuzun proje ortağı olduğu ve toplamda 5 okulun beraber yürüttüğü ”Mesleğin Geleceğin, Geleceğin Senin” e Twinning projesi bu nedenle önemli bir projedir”dedi.