Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI
19 Kasım 2020 - 14:49

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün ilk kez Naci Ağbal başkanlığında toplandı. Banka faizi piyasa beklentisine paralel 4.75 puan artırarak 10.25’ten 15’e yükseltirken sadeleşmeye de gitti. Artık tüm fonlamanın haftalık repodan yapılacağını duyurdu. Ekonomistlerin kasım ayına ilişkin politika faizi beklentilerinin medyanı da 475 baz puan olmuştu. Merkez Bankası’nın kararının ardından ilk anda dolar 7.53, Euro ise 8.91 liraya geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün ilk kez Naci Ağbal başkanlığında toplandı. Banka beklendiği gibi faizi 4.75 puan artırarak 10.25’ten 15’e yükseltti. Tüm fonlamayı politika faizinden yapacağını duyurdu. Böylece sadeleşmeye gitti. Ağbal 7 Kasım’da atanmıştı.

KUR GERİLEDİ

Merkez Bankası’nın politika faizinde 475 baz puan artırıma gitmesinin ardından ise ilk anda dolar 7.53, Euro ise 8.91 liraya geriledi. Bu kritik güne dolar 7.72, Euro ise 9.15 liradan başlamış, faiz kararının hemen öncesinde ise dolar 7.70, Euro 9.12’ye yükselmişti.

DOLAR FAİZ KARARI SONRASI SERT DÜŞTÜ

BEKLENTİLERE PARALEL ARTIŞ

Piyasalarda son haftalarda faiz artırımına gidileceği yönünde güçlü bir beklenti oluşmuştu. AA Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan 27 ekonomistin tamamı politika faizinde (Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) artışa gidileceği öngörüsünde bulundu. Faiz artışı bekleyen ekonomistlerin beklentileri 200 baz puan ila 550 baz puan arasında yer almıştı. Ekonomistlerin kasım ayına ilişkin politika faizi beklentilerinin medyanı 475 baz puan olmuştu.

TÜM FONLAMANIN HAFTALIK REPODAN YAPILMASINA KARAR VERİLDİ

PPK’dan yapılan açıklamada ”Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine – Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir” denildi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-