Meralar da Islah Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Reklam
Reklamı Gizle

İlimizde mera alanlarımızın tamamında tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları tamamlanmış olup, ıslah çalışmaları ise tüm hızıyla devam etmektedir. Bu kapsamda mera alanlarımızın ot verimini ve kalitesini artırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından 37 adet “Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi” uygulanmış ve mera alanlarımızın % 75’inde ıslah çalışması yapılmıştır.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü  Kemal YILMAZ; “Mera ve yaylaklar hayvancılık açısından çok önemli bir yere sahip olup, ülkemizde ve dünyada hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanmasında en çok tercih edilen ve kullanılması zaruri olan alanlardır” dedi.

Mera ve yaylak alanlarımızın ot verimini ve kalitesini artırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından çok önemli çalışmaların yapıldığını vurgulayan İl Müdürümüz; “İlimizin 49 bin 535 hektar kayıtlı mera ve yaylak alanı bulunmaktadır. İlimiz hayvanlarının kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılamak ve üreticilerimize destek olmak amacıyla, bu güne kadar İl Müdürlüğümüz tarafından 37 adet “Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi” uygulanmıştır. Bu projelerden 31 adetinde çalışmalar tamamlanmış, 6 adet projede ise çalışmalara halen devam edilmektedir. İlimizde ıslah projesi uygulanan mera ve yaylak alanı toplam 36 bin 942 hektar olup, Müdürlüğümüz tarafından yürütülen bu çalışmalar sonucunda İlimiz mera alanlarının % 75’i ıslah edilmiş, bu alanların ot verimi ve ot kalitesinde önemli oranda artış sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

İl Müdürlüğü olarak ıslah çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “İlimiz mera ve yaylak alanlarında, ıslah çalışmaları kapsamında sadece son iki yıl içerisinde 27 adet su deposu, 305 adet suluk (sıvat), 60 adet kaşınma kazığı tesis edilmiş, mera ve yaylaklarda kullanılmak üzere 137 ton kompoze gübre alımı yapılmıştır. Devam eden ıslah projelerinden 4 adedinin toplam alanı 24 bin 731 hektar olup, proje uygulaması 2023 yılı sonuna kadar devam edecektir. Ayrıca Akkuş İlçemizde bulunan yaklaşık 4 bin 860 dekar alana sahip Geyikoba Yaylası ile ilgili 2021 yılı içerisinde mera ıslah projesi hazırlanmış ve Bakanlığımız görüşüne sunulmuştur. Bakanlığımızca onaylanması halinde 2022 yılında uygulanmaya başlanacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.