MECLİSE 1276 KELEPÇE

Reklam
Reklamı Gizle

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel dokunulmazlık fezleke sayılarını sordu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan gelen yanıt hayrete düşürdü. 27. Dönem milletvekillerine gelen toplam fezleke sayısı tam 1276. Tüm fezleke sayılarının partilere göre dağılımını da basınla paylaşan Adıgüzel şunları ifade etti:

“Soru önergemize 17 Mart 2021 tarihinde verilen cevapta 27.dönem milletvekillerinin 186’sına ait 1276 dokunulmazlık dosyası meclistedir. Bu sayılara vefat eden, milletvekillikleri düşen veya yerel seçimde belediye başkanı seçilerek milletvekilliğinden ayrılanlar dâhil değildir. Dokunulmazlık tezkeresi bulunan milletvekili sayısında CHP 93 milletvekiline ile en baştadır. CHP milletvekili grubunun %70′ ile dokunulmazlık dosyası vardır. HDP’de 55 vekilden 54’unün dosyası vardır.  AKP 12, MHP 7, İYİ PARTI 7, İşçi partisi 2, Bağımsızlarda ise 8 milletvekilinin fezlekesi mevcuttur. Sadece 2021 yılı ilk 2 ayında 34 milletvekiline 48 dokunulmazlık dosyası gönderilmiştir.

Meclis üzerindeki ikinci tahakküm yetki gaspıdır. İstanbul Sözleşmesi gibi meclis onayı ile yürürlüğe giren metinlerin tek adam eliyle yok sayılması, ancak meclis eliyle düzenlenebilecek temel hak ve hürriyetlerdeki düzenlenmelerin cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile düzenlenmesi örnekleri çoğalmaktadır.

Nihayet geçen akşam iktidarın mecliste azınlık durumda yakalandığı bir anda Güvenlik Soruşturması ile ilgili kanunun açık ara reddedilmesine karşın, saraydan gelen emir ile başkanlık divanında çoğunluğa dayanarak yeniden oylama zorlaması ile meclis kararının dahi yok sayılması ile durum yeni bir boyut kazanmıştır.

Hükümetin hayalinde önce Cumhuriyetten Meşrutiyete sonrasında da Monarşiye dönme hayalleri vardır. Ama bu çağ dışı hayal hüsran olacak, “milletin makûs talihini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” ” Dedi.