Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MECLİS ÜYESİ ÇIRAKLI ÜNBEL AŞ. NE İŞ YAPAR?

MECLİS ÜYESİ ÇIRAKLI ÜNBEL AŞ. NE İŞ YAPAR?
15 Kasım 2020 - 23:15

Ünye Belediyesinin 11 Kasım 2020 günü basına kapalı yaptığı sağlık ocağının yanındaki alana inşa edilecek iş merkezi için teklif gelmedi.

Hiç bir firmanın ihaleye katılmadığı iş merkezi yapım işine, her ihaleye giren ÜNBEL AŞ. nin katılmamasına tepkiler oldu.

Çay bahçesinden büfeye kadar girmediği ve almadığı ihale bırakmayan ÜNBEL AŞ.’nin fakir fukaranın üç kuruşluk işine göz dikerken ,asıl para kazanabileceği ve belediyeyi kara geçirebileceği iş merkezi işine girmemesi manidar karşılandı.

Beton santrali ,çakıl ocağı ,araç gereci ve en önemlisi Başkan Hüseyin Tavlı’nın açıklamasına göre para sorunu olmayan kurumun neden bu ihaleye katılmadığı merak konusu oldu.

İyi parti meclis üyesi Murat Çıraklı konuyla ilgili şöyle konuştu;

“Biz geçmişte ve özellikle bu süreç içeresinde Ünbel diye bir şirketimiz var. Daha önce kurulmuş bir şirkettir. Bazı noktalarda, ihale aşamasında belediye adına işler alıp ihaleye girdiklerini devam ettiriyor. Özellikle bu manada Belediyenin birçok sosyal tesisleri var.

Bunlar gibi hizmet sunan birçok yerleri vardır. Kamu oyunlarına giren birçok hizmet alanlarında para kazanmak önemli değil.

Vatandaşa en güzel şekilde hizmet sağlamak lazım. Belediyenin işletmiş olduğu yerlerde vatandaşlar çalışıyorlar. Ünbel işlesin, vatandaşlar dilediği gibi aileleriyle keyif etsin istiyordum. Ben bunu sürekli ifade ettim. İlk aşamaya geldiğimiz zaman özellikle birçok yerde meydanda ki çay ocağı ihalesine girdi ve aldı. Bana göre doğru da yaptı.

DOĞRU BİR KARAR DEĞİL

Ordu ve Fatsa da sahil bandında olan yerlere pek çok ihale çıktı. Bu ihaleyi alan firmalar ticari düşüneceği için ister istemez zaman içeresinde imkanlar nedeniyle fiyatlar ve hizmet noktasında sıkıntı çıkacaktır.

Ünbel’in bu işe girmesi bana göre çok doğru bir yaklaşımdır. Bu meclis toplantı öncesinde bizzat Başkanla konuştum.

Burada Sağlık Ocağımız ve 15 Temmuz Meydanımız var. Güzel bir park yerimiz de var buraları aileler için bir yer olsun dedik. Belediye de bu mülklerini ekonomiye döndürmek noktasında ilerliyor.

Bende fazla uzamasın diye Belediye ihtiyacı olanı kadar satsın dedim. Ama geldiğimiz noktaya baktığımızda 5 katlı bir proje var. Bence doğru bir karar değil.

Ünbel neden girmedi?

Madem paramız var , ben onu anlayamadım .

Ünbel kendi içeresinde bunu şirket olarak alıp da yaptırabilirdi. Şuan ki ihale bedelinin altında biterdi. Tartışılması gereken konu şu, Ünye Belediyesi kendi adına çıktığı ihalelerde, Ünbel’in adına yapması ve girmesi en doğalıdır.

Ünbel’in kuruluş amacı ticari yapmaktır. Bölgemiz adına alt yapı hizmetlerinin yapma noktasında buna ihtiyaç vardı. Ünbel aracılığıyla daha uyguna mal edilip Belediye adına daha karlı bir girişim olabilirdi diye düşünüyorum.”     

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-