Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MECLİS TOPLANTISINDA TAVLI GERGİNLİĞİ

MECLİS TOPLANTISINDA TAVLI GERGİNLİĞİ
03 Ağustos 2021 - 16:51

Ağustos ayı belediye meclis toplantısında gergin anlar yaşandı.

İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı’nın sorularına sinirlendiği görülen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın agresifliği meclis oturumuna damga vurdu.

Ünye Belediyesi meclis salonunda bugün saat 14’te gerçekleştirilen Ağustos ayı meclis toplantısında 2 gündem maddesi görüşüldü.

Toplantıya 5 üye katılmazken gündem dışı sorular Başkan Tavlı’yı bunalttı.

Meclis gündem maddeleri komisyona sevk edildi.

Maddeler;

1) İlçemiz Çamurlu Mahallesi 508 ada 13 nolu parsel Koruma Amaçlı İmar Planında “yol ve ayrık nizam 3 kat konut alanı” olarak planlanmış olup, nizam şeklinin değiştirilmesine ilişkin imar planı değişikliği talebi (İmar ve Şehircilik Müdürlüğü)

2) Başköy Mahallesinde köyün ana yolunun teşkil eden tescilsiz ve genişletilmesi zaruri olan yolların genişlikleri 7 ila 10 metreden az olmamak kaydıyla yol güzergâh haritasında işaretlenmiş olup; 3194 sayılı imar kanunun 27. Maddesi gereği kadastro paftalarına işlenmesi hususunu meclisimizce görüşülerek karar bağlanmasını arz ederim. (İmar ve Şehircilik Müdürlüğü)

ÇIRAKLI BAŞKANI TERLETTİ

İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı Başkan Tavlı’ya şu soruları sordu;

“Geçtiğimiz günlerde Fakültenin yeri ile ilgili temel atıldı ve bu alan fakülteye kazandırıldı. Ancak görüyoruz ki mevcut yer rektörlerin eline kalacak ve kendi inisiyatifinde kullanacak. Biz istiyoruz ki 130 bin nüfuslu bu şehirde kendim üniversitemiz olsun. Bununla ilgili görüşmeler yapılsın.

Ünye Tabakhane deresi yanında bulunan yol ile ilgili yaklaşık 10 yıl önce ilk adımlar atılmış ve bugüne gelindiğinde batı yakasında bildiğimiz kadarıyla 6-6 milyon TL’lik kamulaştırma kalmış durumda. Bugün bakıldığında Büyükşehir Belediyesinin geçmişten beri vermiş olduğu sözler var. Bu sözlerinde yerine gelmediğini görüyoruz. Bugün ise Büyükşehir ile Ünye arasında iyi ilişkilerin olmadığını görüyoruz. Aynı şekilde devlet yatırımlarında Ünye’de eksik olduğunu görüyoruz. En basit örneği Kültür Merkezi projesi, bu projede çok emeğiniz var. Ancak ciddi gecikmeler söz konusudur. Bununla ilgili ne yapılması gerekiyorsa hepimiz taşın altına elimizi koyalım.”

BAŞKAN ÇIRAKLININ SORULARI KARŞISINDA AGRESİFLEŞTİ

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Murat Çıraklı’nın soruları karşısında şu açıklamayı yaptı;

“Üniversite yerleşkesinin geçici yerinin tahsisi yapıldı. Buranın kesin tahsisinin gerçekleşmesiyle ilgili Ünyeli hemşirelerimiz olarak, burada ki sanayicilerimiz, STK’larımız ve siyasileri bizim bir tane Fakülte yapılması ile ilgili Ordu Üniversitesine sözümüz var. Şükürler olsun ki, yerin geçici tahsisi yapıldı. Aynı zamanda bir tane fakülte binasının bugün geldiğimiz noktada temeli atıldı ve betonu dökülmeye başlandı. Biz temelini atmaya gayret ederken neymiş efendim devam etmeyecekmiş. Bu kadar olumsuz neden bakıyorsunuz? Ben bunu anlamıyorum. Madem iyi niyetliyiz bunun bir ucundan tutmak yerine olumsuz fikirler çıkarıyoruz ben bunu anlamış değilim.

ÜNYE’DE YAPILANLAR AZ İŞ DEĞİL

Ordu Büyükşehir ile aramızda ne sorunu var? Biz Asarkaya Kent Ormanı yapılan yolunda biz birlikte çalışıyoruz. Erenyurt’a giden 20 km yol yapıldı. Kumru’ya bağlanan yolda bugün orada çalışma devam ediyor. Ünye’nin şu an da ciddi anlamda en az 30-35 milyon değeri olan beton santralinde faaliyet gösterdiği yerde kıymeti ve değeri biz Ünye’mize kazandırdık. Beton yollarının hızlı bir şekilde yapılması ile ilgili bugün aynı zamanda üniversite yerleşkesinde bir beton ihtiyacımız olduğunda anında elimizin altında bulacağımız bir tesise Ünye olarak kavuşmuş olduk. 40 yıldır konuşulan ama siz 7 yıldan bahsediyor, 2 yıldır gelmeyecek diyorsunuz. Türkiye’de gündem 1 günde değişiyor. Her yerde ya sel oluyor ya da yangın çıkıyor. 2,5 yıldır bugün OSB’nin kamulaştırılması bitti. Kamulaştırılmanın bitmesinin ardından hızlı bir şekilde alt yapısı yapıldı ve hemen hemen bitmek üzeredir. Aynı zamanda aynı alanda yatırımcılar da kendi alt yapı çalışmalarını yürütmeye başlayanlar var. Bu yapılanlar az bir iş mi?

ÜNYE’DE İŞLER RAYINDA YÜRÜYOR

Limana geldiğimizde eskiden bir geminin yüklerini boşaltın diyorlardı şimdi ise iki geminin aynı anda yükleme ve boşaltabilme yapılabilmesi için ve rıhtım tamamlanmasına yüzde 70’lik bir zaman kaldı. Bu aksaklıklar oluyor. Müteahhit herhangi bir sıkıntıya düştüyse yerel yönetim olarak siz ne yapacaksınız. Orada bu süreç devam ediyor. Akşam bir karar alıp sabah uygulamaya koyamazsınız. Geçen yıl itibariyle yıllarca konuşuldu diyorsunuz. Geçen yıl temeli atıldı. Çok yakın zamanda Ankara’da görüşmeler ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımızın da görüşmeler yapıldı en yakın zamanda müteahhit yakın zamanda vinçlerini getirecek ve kaldığı yerden devam edecektir. Bu hizmet 2022 yıl yarısı veya sonu itibariyle bitmesi için tasarruf ve gayretler var. Mesele Ünye ise hep birlikte le ele vererek birlikte olmamız gerekiyor. Ünye de işler rayında yürüyor ufak tefek aksaklıklar olur ama onlarda da sıkıntı yok. Bu aksaklıkların 40 yıllık bir gecikmenin servis edilmesini ben anlamış değilim.”      

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN; https://www.facebook.com/A52TV/videos/856804048546204

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-