ADIGÜZEL “ÇİFTÇİYE DESTEKTE HÜSRAN YAŞANDI”

Reklam
Reklamı Gizle

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Tarım Bakanlığına çiftçiye sağlanan makine ve ekipman desteklerinde bu yıl yaşanan anormal düşüşün nedenlerini sordu. Bakanlığın her yıl Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında çiftçiye makine ve ekipman desteği verdiğini belirten Adıgüzel kendi ili Ordu’da bu yıl başvuruların sadece onda 1’ine destek verildiğini belirterek durumun vahim olduğunu söyledi. Adıgüzel konuyla ilgili şunları ifade etti:

“Ülke olarak gıdada ciddi bir kriz yaşıyoruz. Gıda fiyatları anormal artarken çiftçi ise zor durumda. Bu sağlıksız koşulların sona ermesi, gıda fiyatlarının düşmesi ve çiftçinin yüzünün biraz olsun gülmesi için devlet desteğinin artması beklenirken bu yıl skandal sayılabilecek bir şekilde makine ve ekipman desteklerinde ciddi azaltmaya gidildi. Ordu’da pek çok çiftçi bu desteği alamadı. Her yıl yapılan başvurularda çiftçilerimiz bu destekten faydalanırken bu yılki başvuruların sonucunda destek oranı yaklaşık onda 1’e düşmüştür. Toplam 9 binin üzerindeki başvurudan 5 bin üzerinde başvuru eksiksiz olarak kabul edilmiş ancak sadece 609 kişi destek almıştır. Bu durum hükümetin çiftçiyi kaderine terk ettiğinin göstergesidir. Gıda enflasyonu ile bu şekilde mi mücadele edeceğiz? Bu mümkün değildir.”

Desteklerin yeniden değerlendirilerek sayının hızla artırılması gerektiğini ifade eden Adıgüzel önergesinde şu soruları yöneltti:

·        Çiftçinin ihtiyacı olan tırpan, gübre makinesi, bahçe traktörü gibi ihtiyaçlarına daha önceki senelerde verilen desteğin bu yıl onda 1’e düşürülmesinin nedeni nedir?

·        Bu konuda ikinci bir çalışma yapılarak Ordu’daki çiftçilerin malzeme ve ekipman desteğinin yeniden değerlendirilmesi için bir çalışmanız söz konusu olacak mıdır?