Mali Müşavirler Mesleğin Dünü, Bugünü ve Geleceği Söyleşisinde Buluştular

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu Mali Müşavirler Odası Meslek Yasasının Kabulünün 32. Yılın Muhasebe Mesleğinin Dünü, Bugünü ve Geleceği Konulu Söyleşide Bir Araya Geldiler.

Söyleşiye Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, İSMMMO Onursal Başkanı ve TÜRMOB Genel Sekreteri Sayın Yahya Arıkan, Ordu SMMM Odası Onursal Başkanı Sayın Ertuğrul Yüksel, Samsun SMMM Odası Onursal Başkanı Sayın Ahmet Hayvalı, Trabzon SMMM Odası Önceki Dönem Başkanı Sayın Veysel Zekai Bak ve Giresun SMMM Odası Önceki Başkanı Sayın Muzaffer Ejder ile 400’e Yakın Meslek Mensupları ve Stajyerler Katıldı.

Söyleşinin açış Konuşmasında Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır BAŞ; Meslek yasamızın 32. Yılını kutladığımız bu özel günde sizleri odamız kurulları adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Bugün gerçekten bizler için özel bir gün 1989 yılında Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe giren 3568 sayılı Meslek Yasamızın 32. Yılını kutluyoruz. Meslek yasamızın hazırlanmasında, kabul edilmesine hayat geçmesinde gerek fikirsel olarak gerek de uygulamada yer alan emek veren katkı veren bütün herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılan ebediyete intikal edenleri de rahmetle anıyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Bugün burada çok değerli 5 tane Önceki Oda Başkanımızı misafir edeceğiz. Onlar sahada top oynarken ben yedek kulübesinde çok bekledim, gurur duyduğum bir ekip var Karadeniz’den, belki diğer oda başkanlarımız kırılabilir biz Karadeniz’e yakın odalardan seçtik. Bölgemizin diğer başkanlarına bir haksızlık yok onları da çok seviyor ve sayıyoruz. Bu gün bu programı buradaki oda başkanlarımızla yapma gereği duyduk. Hepsi ile çok özel anılarım var. Yahya Arıkan İstanbul odası Kurucu Onursal Başkanı, mesleğin dünü tartışılacaksa önce Yahya Arıkan ile başlamak lazım. Yine orduda gerek dernek mücadelesinde gerek bu güne kadar her platformda var olan bir Onursal Oda Başkanımız Ertuğrul Yüksel var, Samsun SMMM Odası Onursal Oda Başkanı Ahmet HAVYALI var, Trabzon SMMM Odası Önceki Oda Başkanı Veysel Zekai BAK var, yine Giresun SMMM Odası Önceki Oda Başkanı Muzaffer EJDER var onun yanında unutmamamız gereken değerli bir ağabeyimiz büyüğümüz Fikri Çalçalı ağabeyimiz var kendisini rahmetle anıyoruz. Söyleşimizde katılarak Bilgilerini ve Tecrübelerini Paylaşan Değerli Başkanlarıma ve Katılımcılara Teşekkür Ediyor, Meslek Yasamızın Çıkmasında Emeği Geçenlere Minettarız. Ebediyete İntikal Edenleri Rahmet İle Anıyoruz.

MESLEK SEVDAMIZ VE MEMLEKET SEVDAMIZDIR

İstanbul Mali Müşavirler Odası Kurucu Onursal Oda Başkanı Yahya Arıkan; “Çok teşekkür ediyorum, şuan burada adını sayamayacağım birçok oda başkanım var hepsine saygı ve sevgiyle selamlarımı sunuyorum. Dostlarım ile burada olmaktan çok mutluyum. Zaman kısıtlı olduğundan iyi kullanmak adına kısa kısa değineceğim, anlatacağım. Tarih ile ilgili iki kaynak vardır. Bir İSMMMO birde TÜRMOB tarihi, burada muhasebe mesleğinin gelişimini, tarihini konuşacağız ve buna ilgi duyan arkadaşlarımız izleyebilirler.

Muhasebe mesleği 1.01.1990 tarihinden itibaren yasal statüye dayanmış olsa da daha öncesi de var bunun, bu sürecin oluşmasında yasa çıktıktan sonra odaların hızla kurulmasında bir örgüt var ki… Buradaki arkadaşların büyük bir çoğunluğu da bu camiadan geliyor, o da Mali müşavirler muhasebeciler Birliği derneğidir. Bu süreçte çok insanlar kaybettik, Osman Ertem…gibi. Bu derneğin en büyük özelliği misyonu şu olmuştur; alın odaları dendiği zaman bu odaların yönetiminde olan mali müşavirler müteşebbis heyetler kurdular, bu nedenle çok hızlı bir kurulma süreci yaşandık bu bir, ikincisi yasa ilgili muhasebe haftası günü nedir? Bahadır başkana kesinlikle katılıyorum bence mesleğin gündemi bu değil, ama bir örgüt var,

TÜRMOB denen Odalarımız denen 1991 yasa yürürlüğe girmiş ve kutlanmaya başlamış, haziran ayı nedeniyle amacına ulaşmayan etkinlikler 15 Nisan 1994 tarihinde 7. Başkanlar kurulundan önce 1 Mart Muhasebe Haftası olarak kutlanmaya karar verilmiş, daha sonra 4 Mayıs 2007 tarihinde 40. Başkanlar kurulunda, bir başka görüşte Dünya Muhasebicler gününde niye kutlanmıyor denildiğinde o gün 10 kasım tarihine geldiğinden bizim içinde hassas bir tarih olduğundan o gün kutlamıyoruz.

Bu gün TÜRMOB’a bağlı Mülkü ve odası olmayan hiçbir odası yok değerli arkadaşlar. Niçin odalar bu altyapıya önem verdiler. Eğitim bizim açımızdan her şeyden önemli çünkü. 32 yıldan bahsediyoruz 32 yılda Türmob ve odalar bu kadar kurumsal bir alt yapıya sahip olduysa bunun nedeni Meslek Sevdamız ve Memleket sevdamızdır. Gençlere tavsiyem şu dur şunu yapacaksınız bizim verdiğimiz bayrağı daha ileri taşımak için çalışacaksınız daha güzel bir dünya için. Herkese teşekkür ediyorum.

Ordu Mali Müşavirler Odası Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel; Merhaba çok teşekkür ediyorum herkese, Muhasebe mesleğinin dününü bu gününü bilen en son kuşak buradayız şuan, el ile muhasebe defteri yazmaktan elektronik ortama kadar gelen süreci yaşan son kuşak bizim kuşak. 13 Haziran bizim için önemli bir tarih anlamlı bir gün, teşekkürlerimi sunuyorum tekrar bu günü düşündüğünüz için.

Biz de bu mesleğin kanunlaşması yasalaşması geç oldu, bizim örgütlenmemiz 1990 tarihinde başladı ve biz diğer ülkelerin muhasebe sistemlerini yakaladık ve bu güne geldik. Bu yolda bir çok arkadaşımızı kaybettik hepsine Allahtan rahmet diliyorum, kalanlara sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Bu mesleği yaparken beraber yürümeli, yan yana olmalıyız, birbirimizin rakibi olmamalıyız çünkü uzun bir yol uzun soluklu bir iş. Bizi izleyen genç arkadaşlarıma en büyük tavsiyem bu dur. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Samsun Mali Müşavirler Odası Onursal Oda Başkanı Ahmet HAVYALI; Öncelikle Bahadır Başkanıma çok teşekkür ediyorum eski tüfekleri bizleri unutmadan bir araya topladığı için, meslek yasamızın 32. Yılında bizleri bir araya getirdi herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum. Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden arkadaşlara dostlara Allahtan Rahmet diliyorum.

Yahya Başkanım ve Ertuğrul başkanım mesleğin sürecini güzel özetledi. 57 yıllık bir bekleyiş süreci geçirdik. Arkadaşlar değindiler meslek yasası geldiğinde bizler gözlük takmayan siyah saçlı insanlardık ama şuan saçlarımız aklandı. Bizim hep söylediğimiz şu öğüdümüz gençlere mesleğinizi sevin hangi işi yaparsanız yapın mesleğinizi sevin. TÜRMOB’un da odalarında tarihçesini bilmek lazım. Genç arkadaşlarımızın bunu bilmesinde yarar var. Yine geçmişe baktığımızda unvan karmaşası yaşıyorduk, katip yazılan, hesap uzmanı yazılan, dolayısıyla geldiğimiz noktayı önemsemeliyiz, 13 Haziran bizim için değerli ve önemlidir, Bahadır başkanıma da çok teşekkür ediyorum tekrar bu gün bizi burada topladığı için.

Giresun SMMM Odası Önceki Oda Başkanı Muzaffer EJDER; Neler gördük neler duyduk diye başlamak istiyorum, inişler çıkışlar acılar kırgınlıklar, yaşadık 40 yıldır bunun içindeyim. Geldiğimiz noktayı hayal bile edemedik ama bu gün bu noktadayız eksiklerimiz var fakat meslek yasamız ile tanıştık 90 yılında, ama yılmadık bütün kısır döngülere rağmen buradayız, çok değerli insanlar kaybettik, yeni meslektaşlarımıza bunları anlatmak boynumuzun borcudur.

Trabzon SMMM Odası Önceki Oda Başkanı Veysel Zekai BAK; Çok teşekkür ederim herkese bu anlamlı günde bir arada bulunduğumuz için, Türkiye Üniter Vergi yapısına geçtikten 37 yıl sonra meslek yasamızın çıkması Türkiye şartlarında çok ta geç değil. Kaliteli eğitim ve

okul sayısı belirli bir süreçte ilerledi. Sevgili dostlar anlattılar, deftere bakıldığında muhasebecisinin aynası olarak görülürdü yani aynada kendi resmiydi defter. Mükelleflerimiz ile samimi ilişki kurduk. Bizimle devamlı temas halindeydik, mükelleflerimizde çok büyük sosyal sorumluluk vardı, Odaların ve TÜRMOB’un tarihi ile ilgili kitapların odaların kütüphanesinde bulunması gerekir diyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Önceki Dönem TÜRMOB Genel Saymanı Ülkü SÖNMEZ: Sayın başkanım sevgili meslektaşlarım, öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Dinlemek daha güzel ama oda başkanlarım da var buraada. Anıdan bol bir şey yok. Ama şunu bilin yıl 1989 odalar kuruldu odalar kuruldu 1990. Ben mesleğe başladığım 1970’ten 1990’a kadar tanıdığım muhasebeci sayısı 3 veya 5 tane idi. O da sınıf arkadaşım, okul arkadaşım. Ama şimdi baktığın zaman binlerce arkadaşım, dostum var her şehirde. Elini tutacağım, sarılacağım insan var. Meslek yasası hiçbir şey kazandırmasa da bana bunu kazandırdı. Bu çok önemli bir şey. Her hangi bir şehirde her hangi bir muhasebecinin kapısını çaldığınızda darda kaldıysanız muhakkak yardım edecektir. Hepimiz farklı siyasi düşüncelerde farklı sosyal kapasitelerde farklı aile yapılarda olabiliriz. Ama hepimizin üzerinde yürüdüğü bir otobanımız var. Kimimiz sağ şeritte kimimiz sol şeritte kimimiz orta şeritte. Ama bilin ki otobanda yol çöktü mü hepimiz sıkıntıya gireriz. Otoban tıkandı mı hepimizin başı derde gireriz. Bahadır başkanıma teşekkür ediyorum tekrar bu gün bizlere eski günleri yad ettirdiği için” dedi