(LGS) VE (YKS) İÇİN TERCİH DANIŞMANLIK BİRİMİ KURULDU

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Merkezi Sınavlar(LGS) ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavları(YKS) için Tercih Danışmanlığı Birimleri oluşturuldu.

Ünye ilçe milli eğitimden yapılan açıklama şöyle;

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yayımlanan kılavuz doğrultusunda, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri, meslekleri tanımaları, mesleklerin gerektirdiği özellikleri öğrenmeleri,  kendilerine uygun meslek alanlarına yönelmeleri ve bu doğrultuda tercih edebilecekleri okul, alan ve programları seçmeleri amacıyla, İlçemizde Merkezi Sınavlara(LGS) katılan 8.sınıf öğrencileri ile Yüksek Öğretime Geçiş Sınavlarına(YKS) katılan 12.sınıf ve mezun düzeyindeki öğrencilere profesyonel destek vermek üzere tercih danışmanlığı birimleri oluşturulmuştur.

İlgili kılavuz kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 22 Ortaokul, 12 lise ve mezun düzeyindeki öğrencilere rehberlik amacıyla  toplam 49 ayrı tercih danışmanlığı birimi oluşturulmuştur. Tercih Danışmanlığı işlemlerinin bu yıl COVİD-19 küresel pandemi nedeniyle yüz yüze değil, Eğitim Bilişim Ağı(EBA) platformu üzerinden, elektronik ortamda ve telefonla yapılması planlanmaktadır.  Tercih Danışmanlığı işlemleri 09:00 ? 15:00 saatleri arasında yapılması planlanmaktadır.

8.sınıf ile 12. Sınıflarda örgün eğitim alan öğrencilerin işlemleri Eğitim Bilişim Ağı(EBA) platformu üzerinden, evinde interneti olmayan ve mezun düzeyindeki öğrencilerin tercih danışmanlığı işlemleri de Rehberlik ve Araştırma Merkezi(RAM) tarafından telefon ve elektronik ortamda yapılacaktır”denildi.