KURUL’DA YENİ HAZİNELER BULUNDU

Reklam
Reklamı Gizle

Bulunan Ana Tanrıça Kibele Heykeli’yle tüm dünyanın dikkatini bir anda üzerine çeken Ordu’nun Altınordu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Kurul Kalesi’nde devam edilen kazılarda yeni tarihi eserler bulundu.

Bugüne kadar çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Kurul’da son olarak erzak saklama kapılarına ulaşıldı. Halen devam eden kazılarda çok sayıda sikke, mızrak ucu ve yaşam malzemeleri bulundu. Eserlerin 2100 yıl öncesine ait olduğu belirtiliyor.

Kurul’daki kazı alanında incelemelerde bulunarak kazı ekibinden çalışmalar hakkında bilgi alan Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, “Kurul Kalesinde 2010 yılında başlayan Arkeolojik araştırma kazısı bütün ihtişamı ile devam ediyor. 2100 yıl önceki erzak saklama kapıları olmak üzere, döneme ait pek çok yaşam malzemelerine ulaştık. Bilindiği gibi kazı çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Başta Bakanımız Sn, Mehmet Nuri Ersoy olmak üzere, Katkı sunan ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz.”

Kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu ve Ordu Büyükşehir Belediyesinin destekleri, Ordu Müze Müdürlüğünün başkanlığı ve Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt’un bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.