Kumaş: “Yetki Belgesi Olmayan Kuyumculuk Yapamayacak”

Reklam
Reklamı Gizle

Kuyumculukta sektöründe yapılan düzenlemeyle birlikte yeni bir dönem daha başlıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuyumcu Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık sadece yetki belgesi olan işletmeler kuyumcu ticareti yapabilecek ve “ustalık” şartı aranacak. Bu yapılan değişiklikle beraber İşletmelerin ise belgelerini 31 Aralık’a kadar alması gerekiyor.

Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle, yetki belgesi için de ustalık belgesi sahibi olma şartı aranacak. Yapılan değişikliğe dikkat çeken Ünye Kuyumcular Birliği Başkanı Nuri Kumaş,” Yeni yasamızla beraber Aralık 31 tarihinden sonra yetki belgesi olmayanlar kuyumculuk yapamayacaklar. Bu yetki belgesini kalfalık ve ustalık belgesi olanlar mail yoluyla istenilen evrakları Ticaret Bakanlığına iletip, incelendikten sonra yetki belgesi alabilecekler” diyerek kuyumculuk sektöründe bulunan esnafları ve sektöre yeni gireceklere uyarılarda bulundu.

“31 Aralık’tan Sonra Ben Kuyumcuyum Diyen İşletme Açamayacak”

31 Aralık tarihinden sonra yetki belgesi olmayanlara kuyumculuk yaptırılmayacağına işaret eden Ünye Kuyumcular Birliği Başkanı Nuri Kumaş,” Türkiye’de gerek perakendesi gerek imalathanesi gerekse atölyesi olmak üzere kuyumculuk mesleğimizle uğraşan 48 bin civarında dal var. Yeni yasamızla beraber Aralık 31 tarihinden sonra yetki belgesi olmayanlar kuyumculuk yapamayacaklar. Bu yetki belgesini kalfalık ve ustalık belgesi olanlar mail yoluyla istenilen evrakları Ticaret Bakanlığına iletip, incelendikten sonra yetki belgesi alabilecekler. Artık sona yaklaştık ve zaman daraldı. Birçok esnafımız kuyumcu ancak bu zamana kadar kuyumcu olduğunu bir kalfalık yada ustalık belgesi ile resmi olarak hazırlamamış. Birçok meslektaşımızın kalfalık yada ustalık belgeleri yok. Bunun için de zamana ihtiyacımız var. Buradaki eğitim okulumuzla da görüştük ve kuyumculuk odaları belge vermek için seminerler düzenlediler. 31 Aralık’tan sonra ben kuyumcuyum deyip maliyeye kayıt olunarak kuyumcu açılamayacak. Bu belge kuyumcularda artık yetkilendirilmiş olacak ve işi bilenler yapmış olacak” diye konuştu.