KÜLLENMEYE DİKKAT

Reklam
Reklamı Gizle
Fındıkta küllenme hastalığı konusunda uyarılarda bulunan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Bölgemizin temel tarım ürünü olan fındıkta görülen ‘külleme hastalığı’ verim ve rekolteyi olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, on dönemde artan fındıkta küllenme hastalığı konusunda üreticilere uyarılarda bulundu. Başkan Akça, hastalıkla mücadele edilmesi için uyarılarda bulundu.

Küllenme hastalığının rekolte kaybına neden olduğunu söyleyen Başkan Akça, “Bölgemizin temel tarım ürünü olan fındıkta görülen ‘külleme hastalığı’ verim ve rekolteyi olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Külleme hastalığı, geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da, fındık bahçelerimizdeki en önemli sorun olarak karşımıza çıkabileceğinden Sağlıklı ürün yetiştirmenin yolu hastalığı tanımak, kültürel ve zirai mücadele yöntemlerini uygulamaktan geçmektedir.”

ŞU HALDE KÜLLEME HASTALIĞI NEYE DİYORUZ VE FINDIKTA NASIL GÖRÜLMEKTEDİR?

Hastalığın nedenlerini de anlatan Akça, “Fındık bahçelerimizde zararlara neden olan Külleme Hastalığının ‘etmeni’ kış dönemini, hastalıklı bitki artıklarında geçiren; bitki gelişmesinin erken döneminde ise yapraklar, genç sürgünler ve çotanaklar üzerinde belirtiler oluşturan; bulaştığı yapraklarda lekeleri önce kahverengi, sonra matlaşan ve ilerleyen dönemde de kuruma, vaktinden önce üründe dökülmeler meydana getiren bir hastalıktır. Genç sürgünlerde, çotanakların zuruf yüzeyinde un serpilmiş gibi bir görüntü, ilerleyen dönemde renkte matlaşma, kahverengileşme ve özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan dallarda kurumalar hastalığın, gözlemlenebilir özelliklerindendir. Bu şekilde hastalık fındıkta hem verim hem de kalite kayıplarına neden olmaktadır.

HASTALIKLA NASIL MÜCADELE EDİLMELİDİR?

Hastalıkla mücadelenin detaylarını da aktaran Başkan Akça, “Enfeksiyon kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıklarının toplanması, bulaşık dip sürgünlerinin kesilmesi ve imha edilmesi, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesinin yapılması gerekmektedir. Buna kültürel mücadele diyoruz. Hastalıktan kurtulmada, kültürel önlemler yanında kimyasal mücadele de gereklidir. İlaçlama hastalığın bir yıl önce görüldüğü bahçelerde, mutlaka çotanak bağlama döneminde (Nisan ayının ikinci haftasından itibaren),tavsiye edilen uygun bitki koruma ürünleri ile koruyucu ilaçlama yapılır. Hastalık belirtileri görülmeye devam ettiğinde tavsiye edilen tedavi edici BKÜ ile ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır. İlaçlanacak ağaçlara, dipten üst dallara doğru yıkama biçiminde ilaç atılır. İlaçlı mücadelenin hasattan 1 ay öncesine kadar tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca ilacın dozuna, karıştırılmasına ve ilaçlamada kullanılacak aletin kalibrasyonuna dikkat edilmedir.”

Üreticilerin Ziraat Odaları ve Tarım Müdürlüklerinden bilgi alması gerektiğini söyleyen Atakan Akça, “Kimyasal mücadeleye başlamadan önce çevredeki arıcılara haber verilmesi, kovanlarını ilaçlama sahasının dışına çıkarmaları hususunda uyarılmaları da gerekir. Bölgemizde fındıkta önemli zararlara neden olan külleme hastalığına ve diğer zararlılara karşı mutlaka mücadele gerektiğinden üreticilerimiz, Ziraat Odalarına ve Tarım ilçe müdürlüklerine ziyarette bulunmalı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almaları önem arz etmektedir.”