KÜÇÜK SANAYİDE BİR ADIM BİLE ATILMADI

Reklam
Reklamı Gizle

A52TV Ekranlarında yayınlanan Gündem Arenaya Konuk olan Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nihat Şen ,Ünye sanayi sitesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mimar Şen , söz konusu yer riskli alandır ve bir an önce burası için harekete geçilmelidir dedi.

Mimar Şen açıklamalarına şöyle devam etti.”Ünye’deki Küçük Sanayi Sitesinin bulunduğu alan 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alanı olarak ilan edilen bir bölge. Ordu’da kentsel dönüşüme gidilecek üç yer vardı. Bunlar, Altınordu , Fatsa ve Ünye de bulunan Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili alan.


O günden bugüne kadar orayla ilgili herhangi bir çalışmanın olduğunu söylemek zor ancak ben yaklaşık 1 yıldır bölge ile ilgili hem esnaf kardeşlerimizle hem de dernek başkanlarımızla arada istişare ediyorum.

Bir yerde can ve mal riski varsa burayla ilgili artık hiçbir şekilde vakit kaybı yapılmamalıdır. Orada yüzlerce esnaf vatandaşımız var. Bu esnaf kardeşlerimiz oranın riskli alan olması hasebiyle kendi dükkanlarını ne ipotek verebiliyor nede kredi alabiliyor. Yani bunun bir ticari kredi karşılığı var ve vatandaşlarımız bu haklarından maalesef mahrumlar.

Ve artık riskli alanlarda ve riskli binalarda olan konut veya iş yerleri artık kiraya verilemeyecek. İkinci bir mağduriyet de söz konusu.

İnsanların aklında kentsel dönüşüm deyince bir Bakanlık ya da devlet temsilcisi gelecek bizim yerimizi yenileyecek gibi bir beklenti var. Bu çok yanlış bir beklenti. Bugün Türkiye’de 258 tane riskli alan var. Ünye de bunlardan biri. Bu dönüşüm bir Bakanlığın gayreti ile olacak bir şey değil. Belediyelere ve mülkiyet sahibi olan vatandaşlarımıza da sorumluluk düşüyor.

Şu ana kadar orada herhangi bir çalışmanın olmaması üzücü bir durum. Bunun için hepimizin birden gayret göstermesi lazım.
Her şeye yetişmesi mümkün değil. Bizim de destek olmamız lazım. Ünye’de Ticaret Odamız, borsamız, iş adamlarımız, mülkiyet sahiplerimiz var. Birlik olursak bu sürece olumlu katkı sağlamış oluruz. Ama maalesef ki bu konuyla alakalı hiç basamak çıkamadık.”dedi .

MİMAR NİHAT ŞEN’İN KONUŞMASININ TAMAMINI YUKARIDAKİ VİDEODAN İZEYEBİLİRSİNİZ