Köylü Pazarı Dertli: ”Aldıklarımız Pahalı Sattıklarımız Ucuz”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de her Çarşamba günü kurulan köylü pazarında vatandaşlar oldukça dertli. Kendi yöresel ürünleri Çarşamba günleri kurulan pazarda satışa çıkaran vatandaşlar, alım gücünün tükendiğini belirterek, yaşanılan ekonomik krizin kendilerini de etkilediklerini söylediler.
Köylü pazarında sabahın erken saatlerinde doğal üretimlerini satmaya çalışan onlarca köylü esnafı, aldıklarının pahalı sattıklarının ucuz olduğunu söyleyerek sitem etti. Pazarcı esnafının desteklenmesini isteyen vatandaşlar, yalnız bırakıldıklarını ifade ederek geçim şartlarının herkesi zorladığını ifade etti.
“ Bize Gelince 1 Liranın Pazarlığını Yapıyorlar”
Ürettiği çeşitli ürünlerini köylü pazarında satılamadığın söyleyen pazarcı Gülseren Kurt,” Pazarda satmak için aldığımız malları pahalı alıyoruz, satarken ise ucuz satıyoruz. Artık çember gittikçe daralıyor. Ürünler benim kendi üretimim ancak emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Üretim için gerekli olan ürünlerde pahalı olduğundan dolayı sattığımız ürünler de vatandaşa pahalı geliyor. Tezgâhımızda kaşar 35, yağsız peynir 30 ve çökelek 20 liradan satılmaktadır. Vatandaşlar markette aldığı ürünlerin etiket fiyatını hiç sorgulamadan öderken, buraya geldiklerinde fiyatı yüksek bulup 1 liranın pazarlığını yapmak istiyorlar. Hâlbuki fiyatlarımız markete göre daha uygun” dedi.
“Vatandaş Fiyat Sorup Gidiyor”
Ekonominin kendilerini derinden etkilediğini söyleyen pazarcı esnafı Muammer Zorlu,” Ekonomimiz düşüş içerisinde olduğundan dolayı paramız değer kaybediyor. Ekonominin bu durumu bizleri de büyük oranda etkiliyor. Bir emeklinin aldığı emekli maaşıyla geçinmesi çok zor. Bu maaşın daha yüksek olması gerekiyor. Vatandaş alması gereken ürünleri alamıyor, sadece fiyat sorup dönmek zorunda kalıyor” diye konuştu.
“Köylü Pazarına Gelen Karcılar Bizi Bitiriyor”
Her Çarşamba günü kurulan köylü pazarına dışarıdan gelen karcıların kendilerini etkilediğini ifade eden pazarcı esnaflarından Zeki Bulat; “Burası Ünye’de köylü pazarı ve buraya dışarıdan da ürünler geliyor. Biz ürettiğimizi burada satamıyoruz. Biraz önce röportaj yaptığınız insanlar da karcılar. Benden almıyorlar ve dışarıdan alıyorlar. Terme’den gelen satıcılar, bütün ürünlerini karcılarına satıyor ancak biz Ünyeliler ürettiğimizi satamıyoruz. Bize ne belediye başkanı ne de başkası sahip çıkmıyor. Burası Ünye köylü pazarı ise buraya başka yerlerden karcılar gelmeyecek. Belediye Başkanı Ünye’nin köylüsüne sahip çıkmıyor” şeklinde konuştu.