Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KIRANLI’DAN TEKNİKERLERİN ŞANTİYE ŞEFLİĞİ HAKKI HAKKINDA AÇIKLAMA

KIRANLI’DAN TEKNİKERLERİN ŞANTİYE ŞEFLİĞİ HAKKI HAKKINDA AÇIKLAMA
12 Temmuz 2021 - 10:45

Teknikerler Derneği Ordu İl Başkanı Musa Kıranlı Teknikerlerin Şantiye Şefliği hakkı hakkında yazılı basın açıklaması yayınladı.

Başkan Kıranlı’nın konuşması şöyle;

“Meslek Odalarının kuruluş amaçları arasında meslek disiplinini ve meslekler arası eşgüdümü sağlamak gibi önemli bir görevi vardır.

Anayasamızın 135. Maddesinde her mesleğin oda olması gerektiği belirtilmiş olup Teknikerler Birliği’nin bütün çalışmalarına rağmen oda kuruluşu bugüne kadar gerçekleşmemiştir. Bunun içindir ki bugün sayıları 4 milyona ulaşan ve 3795 sayılı kanun ile tanınmış olan teknikerleri temsilen bir meslek odası olmadığından Dernekler ile bu eksikliği gidermeye çalışmaktayız.

BAŞARI;

KİŞİLERİN DEĞİL,

ANLAŞMIŞ BİRBİRİNE GÜVENEN, AYNI ORTAK AMACA YÖNELMİŞ BİR EKİP İŞİDİR.

Tüm tekniker meslektaşlarımızı mesleki birliği ORDU teknikerler derneğine üye olmaya, Mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmanın sorumluluğunu ve her mücadele sonrasında duyacağımız sorumluluk hazzını birlikte yaşamaya davet ediyorum.

Sevgili Meslektaşlarım, kıymetli paydaşlarımız ve değerli kamuoyu;

Tekniker ve teknik öğretmenlere, 1989 yılında 3194 sayılı İmar Kanuna eklenen madde ile şantiye şefliği yolu açılmış 2010 yılında ve bilahare 2019 yıllarında çıkartılan yönetmelikler ile şantiye şeflerinin teknik öğretmen ve teknikerleri de kapsadığı hüküm altına alınarak 2 Mart 2019 tarih ve 30702 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olan (ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK) ile teknikerlere, inşaat alanı 1.500 m2 ye kadar olan yapılarda şantiye şefliği yapabilme hakkı tanınmış Ve teknikerler olarak emeği geçenlere teşekkür etmiş ve tekniker meslektaşlarımıza 2020 yılbaşı müjdesi olarak açıklamıştık.

Ancak yine siz değerli meslektaşlarımız, paydaşlarımız ve kamuoyunun bildiği üzere;

Teknikerlerin Şantiye Şefi olabilmeleri hakkındaki Yönetmeliğin (02.03.2019 tarih ve 30702) TMMOB lığı tarafından dava edilerek yürütmesinin durdurulması talepli davanın karara bağlanmasına istinaden (Danıştay 6. Dairesi Başkanlığı Dosya no: 2019/13675 E)ekonomimizin temel taşlarından yapı sektörü ve yapı sahipleri mağdur edilmişlerdir.

Teknikerler Dernekleri olarak haklı mücadelemizde yaptığımız başvuru ve yazışmalarımız sonrasında duyarlılık gösteren başta kimsesizlerim kimsesi olan Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Çevre ve Şehircilik bakanlığı Söz konusu Yönetmelik ile ilgili;

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği konuyu yargıya taşımış, T.C. Danıştay 6. Dairesine 2019/13675 esas no ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı hukuki süreç başlatarak, Teknikerlerin şantiye şefliği yapabilmeleri hakkındaki yönetmeliğin iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını dava konusu etmiş ve yürütmeyi durdurma kararı reddine karar verilmiştir.

Üniversite yüksek teknik eğitim gören Teknikerlere Şantiye Şefliği yetkisi veren yönetmelik ile ilgili yürütmenin durdurulma talebi reddi Danıştay tarafından iptal edilmiş olup ilgili karar tüm ruhsat veren birimlere gönderilmiştir.

Dolayısıyla Tekniker meslektaşlarımız ve teknik öğretmenler Temmuz ayı itibarıyla yeniden şantiyelerdeki yerini alacaklardır. Şantiyeler artık daha güvenli ve sağlıklı olacaktır.

Edirne’den Kars’a tüm teknikerler adına başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Çevre ve Şehircilik bakanlığına ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Şantiyeler güven altına alınmıştır.

Bugün de bayram müjdesi ve sevinci yaşıyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

Türkiye’nin yüksek teknik öğrenimli nitelikli elemanları, üretici iş gücü teknikerler olarak tüm engellemelere rağmen memleketimizin kalkınması ve insanlarımızın yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmakta, üretmekte ve başarılara imza atmaktadır. Bizler devletimizden mevki makam istemiyoruz. Okurken üniversiteli sayılan Meslek Yüksek Okullarından mezun olan arkadaşlarımıza, çalışma-üretme, mesleklerini yerine getirme, insanlığa teknolojiye hizmet verilmesinin önündeki engeller kaldırılmalı, unvan, görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmeli, tekniker meslektaşlarımız makine başında ve sahadaki yerlerini almalıdır.

Ülke genelinde olduğu gibi Ordu ilimiz ve ilçelerimizde bulunan kamu kurum ve kuruluş amir ve yöneticilerinden de çalışan teknikerlerin üye olmalarını sağlamalarını bu yönde desteklerini bekliyorum.

Türkiye’nin yüksek teknik öğrenimli nitelikli elemanları Teknikerler potansiyeli harekete geçirildiğinde ülkemiz bulunduğu yerden daha yukarıya çıkacak, teknikerlerin uzattığı eli tutan herkes kazanacaktır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-