Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KIBRIS’TAN ÜNYE’YE HİZMET ATAĞI

KIBRIS’TAN ÜNYE’YE HİZMET ATAĞI
03 Şubat 2021 - 0:10

Ünyeli iş adamı Hakan İşçi dışarda ki yatırımlarını Ünye’ye taşıyarak memleketine hizmet vermek istediğini belirttiği İş Dünyası programında Oktay Fidan’ın konuğu oldu.

İş Dünyası programında Ünye’de kurduğu İŞKOM şirketini ve faaliyet alanlarını tanıttı.

Memleketine hizmet yapmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten işçi açıklamalarına şöyle devam etti;

“Ben Kıbrıs’ta okudum ve yaşadım. Ticari bilgilerimi Kıbrıs’ta tecrübe ettim. Pandemi bize bir fırsat oldu ve memleketime geri döndüm. Ticaret işlerimi de Ünye’de devam ettirmeye başladım.

İŞKOM temel olarak Ünye’de çok bulunmayan bir anonim şirketidir. Bizim daha çok ilgi alanlarımız teknolojik yatırımlar ve kişisel şirketlerle alakalı alt yapı yatırımları, yazımlar ve Ünye’mizde bulunan diğer yatırım araçlarıdır. İŞKOM’un bağlı olduğu 4 dal vardır.  Bunlardan bir tanesi Turizmdir, finansal danışmanlık, teknolojik danışmanlık ve insanlarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz.

Asıl bizim kuruluş amacımız Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ve benimde Ünyeli olmam kaydıyla burayı çekmektir.

Bizde Türkiye Uluslararası yatırımcılarımızın Ünye’ye getirdik bunun içinde çalışmalarda bulunduk. Bildiğiniz gibi Organize Sanayi Bölgesinde prefabrik ev üreten bir fabrika kurmak için çalışmalar başladık ve belli bir yere kadar devam ettik. Devletimizin ve özellikle Ünye’mizin burasının bitmesini bekliyoruz, herhalde bittikten sonra da yatırımımıza devam edeceğiz. Bu yatırımı durdurmak zorunda kaldık çünkü Organize Sanayinin yapılmasını ve belli bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Olurda o noktaya gelirse kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Firmalarla alakalı bir talep yok ama bizim yaptığımız analizler var. Özellikle bölgenin neye ihtiyacı var ve neler yapılması gerekli firma olarak bunun araştırmalarını yaptık. Özellikle yapılması gereken şeyleri listeledik. Bunun için de çalışmalara başladık özellikle teknoloji kısmında Ünye’mizin firmalarının teknolojik dönüşüme hazırlanması lazımdır. Önümüzdeki dönem ve konjektör bunu gerektiriyor ve şu anda Ünye’de çok fazla profesyonel çalışan firmamız yok. İş olarak bu firmaları geliştirme büyütme ve online pazara açma yardımlarımızı desteklerimiz oldu. Ünye’deki firmalara ve sahiplerine en büyük desteğimiz olacak onun haricinde küçük desteklerimiz zaten yeteri kadar Ünye esnafından alabiliyorlar özellikle bilgisayar yazılımı konusunda yardımcı olabiliyoruz.

Firmalarımız Türkiye’nin en büyük distribütörleridir.

Bu insanlara en iyi ürünü en iyi fiyatla ve en iyi garantisi ile sağlamayı hedefliyoruz ama daha çok çalışmak istediğimiz firmaların özellikle teknolojik devinimini tamamlaması ve kuruluşlarını bir şekilde belli bir seviyeye getirmemiz lazım. Çünkü Ünye’de kurumsal bir yapı yok ama bunun olması lazım, yani bu kurumsal yapının halkı da çok etkiliyor. Halk düzgün bir hizmet alamıyor. Bunun içinde firmaların kendi içinde ki yapıyı düzeltmeleri lazımdır. Firmalar çok eskiden kalma kara düzen olarak ilerliyorlar. Kurumsal yapılar yok, o kendilerine de zarar veriyor ve bu zararı en kısa zamanda gidermeleri lazım, bizim teknoloji kısmında bu firmalara yardımcı olabileceğimiz çok şeyler var. Teknoloji kısmında odaklanacağımız nokta özellikle firmalar olacak.

Talep var ama yavaş yavaş oluşuyor.

Çünkü insanlar ilk önce kendilerini ne olduğunu ve nerede olduklarını daha yeni yeni anlamaya başladı. Bizim zaten vizyonumuz ilk olarak nerede olduklarını göstermek, gösterirsek bundan sonra kendileri zaten talepleri fazlasıyla olacaktır. Biz de bu talepleri en profesyonel bir şekilde yerine getireceğiz ama genel anlamda baktığımızda, Karadeniz bölgesinde böyle bir eksiklik var. Bütün işletmelerde özellikle dijital dönüşümde çok büyük eksiklikler var.

Teknoloji danışmanlığı şöyle diyebiliriz ki aslında ilk giriş seviyesidir. Biz firmaların ilk önce bir analizini yapıyoruz, kendileri nerede bulunduklarını, hangi seviyede olduklarını tespit ediyoruz. Ondan sonra da neler yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Bunda da firmaların bize tamamen açık olmaları, bilgileri ve paylaşmaları şart.

Biz buna bir nevi şirket koçluğu da diyebiliriz.

Basit olarak anlatalım, siz yeni iş yeri açmak isteyen ya da daha yeni bir teşebbüste bulunan bir firmasınız. Biz ilk önce yeni iş yeri açmak isteyen kişilerle bilgi ve birikimlerini ilk önce bir anlamaya çalışıyoruz. Hangi dallarda başarılı olabileceğini ve bu başarısını nasıl idame ettirebilecek, bir anlayıp ondan sonra da ona tavsiyelerimizi veriyoruz. Eğer ki bu insanlar bizim tavsiyemiz dinlerse, bundan sonraki adım ise kurumsal olarak şirketin hangi seviyede olması gerektiğini anlamaya çalışıyoruz.

Büyük şirketlerde altyapı çok önemlidir.

Yani birçok firma belli bir noktaya geldikten sonra büyümesi için bütün yapısını değiştirmesi gerekebilir. Bu da büyük bir külfet gerektirir. Bu işlemleri yaptıktan sonra altyapılarına geçiyoruz. Firmaların dalına göre teknik ve yazılımsal olarak firmanın altyapısını hazırlıyoruz. Teknolojik alt yapısını yaptıktan sonra firmanın daha sonra ki çalışma kısımlarında yer alıyoruz. Bu gibi firmalar çok fazla para harcamamaya çalışıyorlar. Biz bunların önemliliğini onlara anlatmaya çalışıyoruz. Yatırımı bir konuya kadar değil sürekli yapmaları gerekiyor. Alt yapınızı çok düzgün ilerlemesi lazım eğer kurumsal altyapı ile başlarsanız iş hayatınıza bu sefer yükselebilir hem de hiçbir problem olmadan işinizin ömrünü hep kurumsal ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Dijital olarak altyapısına ve teknik olarak altyapısını da yaptıktan sonra eğer ki gerekirse finans olarak da ona danışmanlık yapıyoruz.

Finans konularda da devreye gireceğiz.

Bu konuda çalıştığımız birçok firmalar var. Yatırımcımız ya da yeni iş kuran firmamız için bir finansal destek de lazım. Bunu da kendi dalında çok iyi tecrübeli olan iş ortaklarımızla sağlıyoruz. Firmamız adım adım ilerliyor.

Turizm Dreams Tur firmamızın bir konuda ana merkezi Kıbrıs’ta olan bir firmamız vardır.

Dreams Tur firması da A grubu bir firmadır buradaki bilgi ve birikimlerimizi de aynı zamanda Türkiye’de değerlendirebiliyor turizm konusunda da firmamız yetkili bir firmadır ve uzun yıllar boyunca da çalışmıştır. Fakat şu anda tabii Türkiye’nin ve dünyanın bulunduğu pozisyonundan dolayı turizm çok fazla ilerleyecek bir dal değil.

Turizm firmamızın olmasından dolayı birçok da Turizm ile ilgilenen firmalara hizmet verebiliyoruz. Bundaki ki altyapımız aynı zamanda Turizm yatırımcılarını da buraya çekmemizi sağlıyor yani bu dalda bizim için çok önemli.

Ünye gerçek anlamda Turizm için biçilmiş kaftan diyebilirim.

Fakat altyapısı yok denecek kadar az, hani bu normalde kapatılacak bir sorun olmayabilir ancak sorunlar çözülebilir. Ünye yatırım yapılmasını sanki engelleniyor gibi bir hissiyata kapıldım. Kısa zaman içinde özellikle turizmde, çünkü bizim yaylalarımız, bırakın yaylaları sadece kendi bölgemiz sahil kenarı bile sanki görünmemesi için bir çaba var gibi hissediyorum. Biz yine de turizm olarak bundan sonraki işlerde de tanıtım için bir şeyler yapacağız. Bunun için de girişimlerimiz var. Zaten mevcut olan firmamızın girişimler de bundan sonra bu yön de olacaktır. Bundan sonraki çalışmalarımızda özellikle bölgemiz üzerine olacak. Turizmi de özellikle Ticaretle ve yatırımcılarla bağlamak istiyorsunuz. Çünkü turizm bir ilk adımdır ve bu ilk adım attıktan sonra peşine yatırımcı gelir.

Çünkü yatırımcının ilk baktığı şey de potansiyeldir.

Bu potansiyeli de eğer ki biz verebilirsek yatırımcımıza ve bunu turizmde de desteklersek bu yatırımcının yatırım yapmaması için hiçbir problem kalmadığını gösterir. Ünye de ki bütün kurumsal yapıların destekleri çok önemlidir. Destek olanlarda var ancak teknik olarak yapamayacakları da şeyler var. Bizim burada ki yöneticilerimiz ya da halkımız artık kendini göstermek zorundadır. Bizim bunun için bağırmamız ve kendimizi reklam etmemiz, yani Israrla biz istiyoruz dememiz lazım ve bunun peşini bırakmamalıyız. Bu çok önemli bir şey daha bunun enerjisini Ünye olarak herkes içinde tutmalı ve dışa vurmalı, artık sadece kendi aramızda konuştuğumuz bir şey olmamalı. Her türlü sosyal medya olabilir gerekirse resmi kanallarda da olabilir yani sadece bir imza kampanyası ile de değil daha ses getiren şeyler de yapılması gerektiği ve peşinin bırakılmaması lazım, bu bizim erzan bir durumumuz. Bunu kesinlikle yapmalıyız.

Ünye’de kalifiye insan yok

Şu anda elemanları seçerken çok dikkat etmek istiyorum. Acı bir gerçek de varsa, Ünye’de kalifiye insan yok. Ünye’nin bütün kalifiye ve birikimli insanları Ünye’nin dışına çıkmış durumda, bu insanları bir şekilde Ünye’ye tekrar sokmamız ve bu yapının içine dahil etmemiz lazım. Biraz bu konuda seçiciyim, bu grubumuzu oluştururken biraz dikkat etmek istiyorum. Bu yüzden daha çalışmalarımız devam ediyor ama kısa zamanda inşallah hem Ünye içinden hem de Ünye dışından belki de yurt dışından da istihdam sağlayabileceğimiz bir konu olacak.

Şöyle söyleyelim tabi bizim bir iş dalımız da Finans, aynı zamanda Merkezi Estonya da bulunan Paymaster firmasının sahibidir.

Bende direktörü, bu bize neyi getiriyor? Bu bize üst seviye bilgili insanları ve yatırımcıları getirir. İnsanların Ünye’ye ya da Türkiye’de bu konu daha da geniş bir konu ve Türkiye’yi Entegre edilmesi lazım çünkü bu konularda daha da üst seviye profesyonel bir insanlar gerektiriyor. Bu konuda birçok firma olarak birçok bağlantımız hep birlikte çalıştığımız partnerler var. Bu insanları biz Ünye’mize de çekebiliriz Türkiye’ye de çekebiliriz ancak bunun için ilk etapta bu doygunluğa ulaşmış olmamız lazım. Şu anda bu doygunluk yok, bu bilgi birikimi doygunluğu olması lazım.

Bu insanlar geldiklerinde çok relakx bir şekilde çalışma ortamı oluşturulması lazım ki biz bunu sağlayabiliriz. İnsanların da bakış açılarını birazcık değiştirmeleri gerekiyor. Çünkü Ünye biraz dışa kapalı ve bakış açısı olarak da çok da açık fikirli değil. Bunların kısa sürede değişeceğine inanıyorum. Özelikle de bizim katkılarımız ile insanlara bunları anlatacağız. Dış güç diyebileceğimiz kalifiye ve profesyonel insanları çekmeye başlayacağız. Bize profesyonel insanlar lazım ve bunları getireceğiz.

Elimizden geldiğince biz bilgimizi ve birikimimizi paylaşmayı severiz. Çünkü bilgi paylaşarak çoğalır. Özellikle de biz sizleri zorluyoruz firma olarak ve kişi olarak, çünkü ben sizi bir seviyeye getiremezsem bu sefer kendi ticaretimi de bir seviyeye getiremem. O yüzden bu benim yükümlülüğüm. Ben sizi belli bir seviyeye getirmek zorundayım.”dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-