KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN GÖNÜLLÜSÜ OLMALIYIZ

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Ofisi Başkanı mimar Nihat Şen, İzmir depreminin kentsel dönüşümün önemini ortaya çıkardığını belirterek, “İzmir’de uyarılara rağmen 40 bin binanın dönüşümü yapılmadı. Benzer acıları yaşamamak için Ordu kentsel dönüşümde hassas olmalı.” dedi.      

İzmir Depremi Gözleri Ordu’daki Sağlıksız Yapılara Çevirdi  

TV KANALLARI ŞEN’E BAĞLANDI

İzmir depreminin ardından çok sayıda televizyon kanalına canlı olarak bağlanarak depremi değerlendiren Şen, “Deprem öldürmez, yaşadığımız binalar öldürür. Çok üzücü bir olay. Marmara depremini yaşayalı 21 yıl oldu, kentsel dönüşüm yasası yürürlüğe gireli 9 yıl oldu. Maalesef iki yıl önce İzmir’de 40 bin binanın acilen yenilenmesi gerektiğini söyledik. Maalesef bu binalardan çok azı yenilenebildi. Keşke yenilenebilseydi. ” dedi.     

ZEMİN-BETON-DEMİR ÜÇLÜSÜ ÖNEMLİ

İzmir’de sembol haline gelen ve tamamen yıkılan 8 katlı Rıza Bey apartmanın durumun da değerlendiren Şen, “Bir binayı sağlam kılan üç şey vardır. Binanın bulunduğu zemin, beton ve demir. Bu üçü doğru bir şekilde bir araya gelirse sağlam bina olur. Rıza Bey apartmanında üç olumsuzluk bir araya gelmiş. Öte yandan kamuoyunda ‘zemin kayalık, bizim binamız sağlam’ ifadeleri yanlış biliniyor. Beton ve demir durumu da önemli.” diye konuştu.  

YARIN ORDU KEŞKE DEMEMELİ

Ordu’nun da İzmir depreminden çıkaracağı dersler bulunduğunu aktaran Şen, “İlla bir depremin ya da afetin beklenmemesi lazım. Sağlıksız yapılarda oturanlar kentsel dönüşümün gönüllüsü olmalı. Ordu’da biz bunu planlıyoruz. Bunun için çabalıyoruz. Artık ömrünü tamamlayan ya da 50 yol önceki teknikle, şartlara göre yapılan binaları yenilemenin zamanı geçiyor. Yarın keşke dememek için bugün harekete geçmeliyiz.” şeklinde konuştu.