Kent Konseyi ne işe yarıyor?

Reklam
Reklamı Gizle

EMEP: “İMAR DEĞİŞİKLİĞİ RANTA HİZMET ETMEMELİ”

            Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesi için hazırladığı imar değişikliğini değerlendiren Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Yediden yetmişe herkesi yakından ilgilendiren imar planı neden kamuoyuyla tartışılmıyor?” diye sorarak tepki gösterdi.

            Altınordu İlçe Başkanı Kaya mahkeme kararıyla iptal edilen imar planının oldubittiye getirilerek halkın görüşü alınmadan yapıldığını iddia ederek, “Altınordu ilin merkezi. Burada yapılacak her planlama Ordu’nun tüm ilçelerini yakından ilgilendiriyor. Durum böyleyken Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetimi “ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket ediyor. Başta Durugöl olmak üzere betonlaşmaya karşı halkın büyük tepki gösterdiği bir alanının yapılaşmaya açılması kabul edilemez.” dedi.

            Kent Konseyi ne işe yarıyor?

            Ordu Büyükşehir Belediyesi katılımcılığı sağlamak için Kent Konseyi’ni kurdu ancak bu zamana kadar bir toplantı gerçekleştirdiğini görmedik, duymadık. Oysa imar değişikliği gibi en önemli konuda bir Kent Konseyi aracılığıyla imar planının değerlendirildiği, tartışıldığı; sendika, dernek, partilerden görüş alındığı bir toplantı neden gerçekleştirilmiyor? Ordu Büyükşehir Belediyesi bu zamana kadar yaptığı gibi halka sormadan kendi bildiğince hareket etmeye devam ediyor. İmar değişikliğini de halktan kaçırarak planlıyor. Daha önceki imar değişikliği açılan dava nedeniyle mahkeme tarafından iptal edildi. Ortada bir boşluk var. İmar değişikliği gerekli ancak böyle yapılması doğru değil.” dedi.

            İmar değişikliklerinden kimler kazançlı çıkacak?

            İmar planlarından herkesin anlama olanağı yok. Belediye planı askıya çıkardı ancak bu plana bakıp anlayabilmek zor. Planı okumak uzmanlık gerektiriyor. Bu nedenle Kent Konseyi aracılığıyla tartışılmalıydı. Biliyoruz ki, imar planlarından avantajlı çıkanlar oluyor. Hangi yeşil alan imara açılıyor? Kimlerin arazilerine yakın yol geçiyor? Kimlerin arazilerinde kamu binaları yeri belirleniyor? Sorular çoğaltılabilir. Sonuçta imar planı şehrin yeniden planlanmasıdır. Bu kadar önemli olan imar değişikliğini “askıya çıkarmakla”  halka duyurduk denemez. İmar planı ayrıntılı biçimde halkın da katılabildiği toplantılarda tartışılmalıdır. Hatta mahalle mahalle ayrı toplantılar yapılmalı ki, imar planında nelerin olduğunu halk yakından görebilsin. Emek Partisi olarak kamuoyunda tartışılmadan yapılan imar planı değişikliğinin ranta hizmet edeceğini düşünüyoruz.” dedi.