KELLELER HALEN YERİNDE Mİ?

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu ve Ünye’de yaşanan Bizans oyunlarını ve akabindeki siyasi gelişmeleri göz alırsak ,şuanda makam koltuklarında oturanlar aslında o koltukların çoktan altlarından gittiğini fark edemediklerini gördüm.

Her ihanetin bir bedeli olduğu gibi ,her cezanın da bir celladı vardır.Evet çevremizde yaşananları gözlemlerken bu duruma en uygun olan bir hikaye aklıma geldi ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

”Eski Çin’de idam mahkumlarının son gecelerini hep birlikte neşe içinde geçirmelerine izin verilirmiş. Mahkûmlar, cellât da aralarında olmak üzere, hep birlikte sabaha kadar şarkı söyler, en sevdikleri yemekleri yer ve pirinç rakısı kadehlerini peş peşe yuvarlayıp mutlu olurlarmış. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte cellât, ansızın hareketlenip palasını çeker ve hafiften çakırkeyif mahkûmların kafasını, tırpanla başak biçer gibi aliverirmiş.
Yine böyle bir infaz ayininde mahkûmlar, sabahın ilk ışıklarına kadar pek güzel eğlenmişler, şarkılar söyleyerek yiyip içmişler. Derken güneşin ilk ışıkları dağların arasından görünmüş. Fakat hiçbir şey olmamış.
Mahkûmlardan biri, cellâda sormuş: ” İnfaz neden gecikti? ” Cellât: ” Gecikmedi ki, ” demiş. ” Fakat kellelerimiz yerli yerinde duruyor” diye diretmiş mahkûm. ” Size öyle geliyor” demiş cellât, palasına bulaşan kanı göstermiş mahkûma. Dehşete kapılan mahkûm, ” Nasıl yani? ” diye mırıldanmış. ” Ben çok hızlıyımdır” demiş cellât.” Ayağa kalktığın anda kellen kucağına düşecek.”
Kıssadan Hisse;
Kelleniz çoktan gitmiş olabilir, ancak siz bunu henüz fark etmemiş olabilirsiniz. Bir şey olmuş, ama siz olan şeyi henüz idrak edemediğiniz için bir şey olmamış gibi davranıyor olabilirsiniz ve kellenizin hâlâ yerinde olduğunu sanıyorsunuz…

Gerçeği anlamanız için ayağa kalkmanız gerekiyor”…

CİHAN ÇAKIR

KARTEGDER BŞK.