KARACA YAVRULARI ANNESİNE YENİDEN KAVUŞTURULDU

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu’nun Ünye ilçesinde Yağmur ve Efe AYDIN kardeşlerin fındık bahçelerinde dolaşırken buldukları karaca yavruları tekrar annelerine kavuşturuldu.

Ünye İlçesi Denizbükü Mahallesi’nde Yağmur Aydın (11) ve Efe Aydın (13) Kardeşlerin fındık bahçesinde dolaşırken buldukları 2 adet karaca yavrusunu sahipsiz olduğunu düşünerek evlerine götürdü. Durumu T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’ne ihbar ettiler. Yetkililerce Kontrol edilen karaca yavrularının herhangi bir yarasının olmadığı ve gayet sağlıklı olduğu tespit edildi.

Duyarlı Kardeşlerin ve komşularının köpeklerini bağlandıktan sonra Yavru Karacalar Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın Yıldırım ve Duyarlı kardeşler Yağmur ve Efe Aydın tarafından alındıkları yere tekrar bırakıldı. Uzaktan annelerinin gelip gelmediği gözlemlendi. Annelerinin uzakta belirmesi üzerine fındık bahçesinden ayrıldılar. Bir Süre Sonra Karaca yavrularının bırakıldığı yere gittiler karaca yavrularının orada olmadığını gözlemlediler. Böylelikle Karaca Yavruları zarar görmeden Kontrollü bir şekilde yeniden annelerine kavuşturmuş oldular.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Yetkilileri Karaca Yavruları ile Karşılaşılması Halinde Yapılması Gerekenlerle İlgili Uyarılarda Bulundu

Vatandaşlarımızın Fındık Bahçelerinde Karaca Yavruları ile karşılaşması halinde Yaban hayatına destek olmak için yapılması gereken en doğru hareket onları görmemezlikten gelerek yokmuş gibi davranmalarıdır. Eğer yavru karaca yaralı ve terk edilmiş değilse, yırtıcı hayvan ve başıboş köpek tehlikesi acil yardım ve tedaviye ihtiyacı yoksa bulunduğu yerde bırakılmalı dokunulmamalıdır. Etrafında bulunan otluk veya çalılıkların bozulmamalı, civarda sahipli köpekler varsa sahipleri tarafından kontrol altına tutulmalıdır. Belirli bir uzaklıkta sessizce annesinin gelip gelmediği gözlemlenmelidir. Karacalar İnsan Kokusuna hassas oldukları için yavrunun bulunduğu yere yaklaşmayabilirler.

Başıboş bir yavru bir karaca gördüğünüzde, ilk akla gelen onu yakalayıp koruma altına almak olabilir ama bu işlem, yavru karacaya faydadan çok zarar getirir. Çünkü yavrunun annesi büyük ihtimalle yakın bir yerlerde besleniyordur. Bundan dolayı da sizi görür ve yavrusuna yaklaşmaz. Anne karaca beslenirken, yavru yuvada hareketsiz bir şekilde annesinin gelmesini bekler. Bu davranış onu yırtıcı ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelerden korur. Yavrusu alınan yaban hayvanları o bölgeyi terk etmemekte, üç gün içinde yavrularını bulurlar ve onları tekrar sahiplenmektedirler.

Karaca Yavrularına Dokunmayalım Annelerinden Ayırmayalım…