Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Kabakla gelen sanatlı hayat

Kabakla gelen sanatlı hayat
28 Eylül 2021 - 22:53

Fiskobirlik’ten emekli olduktan sonra kendisine bir hobi ararken farklı bir dünya yaratan Talip Aydın yaptığı el ürünü eserleriyle göz kamaştırmaya devam ediyor.

Ünyede yaklaşık 8 yıldır su kabağı süslemesi yapan ve son 1 yıldır bu projeyi ufak bir müze atölyeye çeviren Talip Aydın renkli dünyasının kapısını kameralımıza için açtı Talip Aydın bu renkli dünyanın hikayesini şöyle anlattı;

“Fiskobirlik’ten emekli muhasebeciyim. Ünyede oturuyorum, aslen Çaybaşı köyündenim. 9 yıldır bu işi yapıyorum.

İlk sergimi 2013 yılında Ünyede Pera pastanesinin bitişiğinde açtım. Oradan sonra bu işe başladık ve bu şekilde devam ettiriyoruz. İlk kez köyde elime boş bir su kabağı geçti. Daha sonra onun üzerine Türk Bayrağı çizdim ve ondan bir lamba yaptım. Daha sonra su kabağının tarihçesini öğrenmek için intranete girdim ve araştırdım. İntranette bu işi benden daha güzel yapmış olanları gördüm. Onlardan bilgi edinerek bu işe başladım. 9 yıldan beri bu işi devam ettiriyorum.

Şu anda yurtiçinde satıyorum. Yurtdışında ise Almanya’ya, Fransa’ya ve İngiltere’ye ürün gönderdik. Daha çok kalan ürünleri yurtiçinde tüketiyoruz. Çünkü yurtdışına kargo bize biraz pahalıya neden oluyor. Kırılır bir eşya o nedenle, yurtdışından Türkiye’ye çalışmaya gelenler alıp götürüyorlar, buradan o nedenle iyi oluyor.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-