AK PARTİ FINDIK KONUSUNDA SINIFTA KALDI

Reklam
Reklamı Gizle

FINDIK ÜRÜNÜNÜN FİYATI 35 TL ALTINA DÜŞMEMELİ

İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, “Biz İYİ Parti olarak fındık taban fiyatının 4 doların altına inmemesi noktasında talebimiz var. Fındık üreticisinin ürünü 35 tl nin altına düşmemelidir. 35 TL olursa fındık üreticisi “oh be ömrüme bir seferde ürünün karşılığını aldım” diyebilir. Bunun için mücadele etmeliyiz” dedi.
2021 ürünü fındık taban fiyatları yapılacak çalışmalar sonunda belirlenecek. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, belirlenecek fiyatın 35 TL altında olmaması gerektiğini söyledi.


AK PARTİ FINDIK KONUSUNDA SINIFTA KALDI


Fındık mevzusu konusunda AK Partinin sınavı kaybettiğini belirten başkan Şentürk, ” Ak Partinin hazırlayacağı bir rapora inanmamız mümkün değil. Çünkü 20 yıllık iktidarı döneminde AK Parti samimi olarak fındık üreticisinin yanında duramadı. Bu imkanları var iken hükümet, ne yazık ki fındık ücretimizi piyasadaki alıcıların insafına bıraktı. Fındık üreticilerimiz emeğinin karşılığını göremedi” dedi.


FINDIK ÜRÜNÜNÜN HAKKI KORUNMALI


Fındık ürününün uluslararası statüde olduğunu belirten başkan Şentürk, ” 20 yıldan beridir ki ben isterdim ki fındık ile ilgili uluslararası statüde Türkiye’ de sağlıklı bir politika geliştirilsin. Yasallaştırılsın. Ve fındık ürününün hakkı korunsun. Çünkü fındık ürünü sadece üreticisinin alın terinin emeğinin ilerisinde ülkemiz içinde stratejik bir ürün. Fındık ürünü bu devlete sürekli döviz getiren bir ürün. Biz bunu iktidar olduğumuz dönemde inşallah yasalaştıracağız. Bu konuda yoğun bir çaba sarf edeceğiz. Şuan bu bölgede AK Partinin çalışıyor olması sadece algı yönetmek diye düşünüyorum. Onların sunacağı rapor genel de kapital zihniyetin hizmetinde olacağı kanaatindeyim” dedi.
Rekolte konusunda Ziraat odalarına inanılası gerektiğini belirten Şentürk,” Ve halkın bilhassa üreticinin sesinin dinlenmesi lazım. Ziraat odaları üreticinin ortaya koyacağı tavır önemli benim için. Bizim bu konuya katkı sunmamız  lazım. ziraat odalarının üreticilerimizi birebir dinleyip gerçek rekolteyi onların ağzından dinleyip tespit etmemiz lazım. Çünkü Türkiye de artık bir çok STK lar mevcut hükümetin sözünün dışına çıkamıyorlar. Talimatla çalışıyorlar. Tarım il Müdürlüklerinde çok patronlarının gerçeği onlara yansıtılacaklarına da inanamıyorum. Tarım il müdürleri çalışma yapabilir ama ilanı noktasında mevcut iktidarın talebi öne çıkacaktır diye endişem var. Açık konuşayım. Ben şimdi şunu itam etmek istemiyorum. Tarım il müdürlüklerimiz bu konuda halkı görmezden gelir anlamında bir düşüncem yok. Ne yazık ki tarım il müdürlüklerinin yapacağı raporlama çalışmalarını hükümet diyecek ki işine geliyorsa yayınlayacağım işine gelmiyorsa yayınlatmayacak. Onun için bilhassa ziraat odaları seçime dayalı olduğu için orada her siyasi partiden insan olduğu için ziraat odalarının bu bölgede çalışmaları benim için daha kıymetli” şeklinde konuştu.

Şentürk son olarak, “Biz İYİ Parti olarak dört doların altına inmemesi noktasında talebiz var. Fındık üreticisinin ürünü 35 tl nin altına düşmemelidir. 35 TL olursa fındık üreticisi oh be ömrüme bir seferde ürünümün karşılığını aldım diyebilir. Bunun için mücadele etmeliyiz” dedi.