İŞ MERKEZİNDEN DÜKKAN ALACAKLARA KÖTÜ HABER

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de büyükşehir belediyesi’ne ait işyerlerinin SGK ya devredilmesinin ardından kamuoyunda  iş yerlerinde  bulunan esnaflara ne olacak sorusu merak edilirken, bir açıklamada Ünye  Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden geldi.

Bilindiği gibi buradaki işyerleri ile ilgili ORKENT genel müdürü Nihat Şen’den kamuoyunu aydınlatıcı açıklamalar gelmişti .

Mimar Nihat Şen’in  girişimleriyle   esnaflarla görüşülmüş ve çözüm üretilmişti.

Büyük camii yanındaki belediye dükkanlarının yıkılarak yeni bir iş merkezi yapılacağı  ve bu iş merkezinde kiracı konumunda bulunan  esnafların uygun fiyata dükkan alabileceği belirtilmişti.

Mart ayında yıkımına başlanacak olan ve görselleri kamuoyunda paylaşılan bedesten tarzı iş merkezi için esnaflar ön ödemelerini yapmışlar geri kalan ödemeler için ise gün almışlardı.

ESNAF ELİ BOŞ DÖNDÜ

Ünye  Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan gazetemize yaptığı açıklama ile olay bir anda farklı boyuta taşınmış oldu.

Maddi durumu uygun olmayan ve  buradan dükkan almak isteyen esnaflara  Nihat Şen’in girişimleriyle ödeme kolaylığı sağlanmıştı. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından iş yeri edinme kredisi alabilecekleri ileten esnaflar arasında memnunluk yaratmıştı.

Lakin gelinen son noktada ise durumum kamuoyuna deklare edildiği gibi olmadığını Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine kredi almaya gidenlerin elleri boş dönmesiyle anlaşıldı.

Esnafların alım gücünü arttırabilmek için Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından verileceği söylenen işyeri edinme  kredisinde  sıkıntılar yaşamaya başladı.

ÖZKAN GERCEKLERİ AÇIKLADI.

Kamuoyunda  denildiği gibi iş yeri edinme kredisini kullanabilmek için şartların uygun olmadığı ve hiçbir esnafın bu krediyi kullanamayacağını  belirten Ünye  Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan,  ”konu ile ilgili olarak vatandaş ve esnaflarımız yanlış bilgilendiriliyor. Bizim bu krediyi vermemiz için işyerlerinin %100 bitmiş olması gerekir ki karşılığında ipotek alalım. Yoksa  bu kredileri esnaflarımıza kullandıramayız . Tabii kamuoyunda  çıkan haberler nedeniyle birçok esnaf bize müracaatta bulundu ama bekledikleri gibi bu krediyi vermemiz söz konusu değil. Normal kredi alabilirler ama durumu ve puanı iyi olan esnaflarımız bunu  kullanabilirler. 10 yıl ödeme planlı işyeri edinme kredisini kullanmaları kanunen söz konusu değil. Bu konuyla ilgili Ordu ve Giresun bölge Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi bizlere uyarılarda bulundu .Bir an önce  bu konunun muhataplarının ,esnafları aydınlatması gerekiyor. İnsanları boşuna umutlandırmamak lazım” dedi.

Ünye  Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan’ın bu açıklamasının ardından esnaflar ve ORKENT genel müdürü Nihat Şen nasıl bir açıklama yapacak merakla bekleniyor.