İŞ KANUNU YÖNÜNDEN ÇALIŞMA HAYATI  VE SGK DENETİMLERİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Reklam
Reklamı Gizle

ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASINDA İŞ KANUNU YÖNÜNDEN ÇALIŞMA HAYATI  VE SGK DENETİMLERİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Ordu Mali Müşavirler Odasında ‘‘İŞ KANUNU YÖNÜNDEN ÇALIŞMA HAYATI VE SGK DENETİMLERİ” Konulu Seminer Düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Mücahit Yılmaz ,  meslek mensupları ve stajyerler katıldı. Seminere ilgi çok fazlaydı. Oda konferans salonu tamamen doldu.

Seminerin Açış Konuşmasında Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş; Salona bakıyorum gerçekten seviniyorum iki gün önce 10 Kasım Atatürk’ü anma programı düzenlemiştik, yüze yakın meslektaşımız vardı. Bugün burada yine yüzün üzerinde meslektaşımız var. Sayıları önemsiyorum, çünkü bu eğitimler sizler için yapılıyor. Siz olmazsanız aynı heyecan ile yapamayız. Görüyorum ki odamız üyeleri bize, hocalarımıza ve eğitimlere sahip çıkıyor. Odamız üyelerinin üçte birini geçici vergiye üç dört gün kala salonda görmek bizler için onur ve gurur verici. Doğru işler yaptığımızı ve sizin bu projelere sahip çıktığınızı gösteriyor bu yüzden ben sizlere teşekkür ediyorum ve iyi ki varsınız. Bu eğitimler sizler ile anlamlı.

Bugün iş hukukunun ve sosyal güvenlik hukukunun önemli konularına değineceğiz. Yaklaşık olarak 1 yıldır böyle bir eğitim yapmamıştık, çok önemli bir eğitim. Hocamız bu konuda Türkiye’de adından bahsettirmiş, Sosyal Güvenlik Hukukunda başarılı kendini ispatlamış ve Türkiye’nin önünde bir değerimiz. Bu yüzden böyle bir hocayı her istediğimiz an talep ettiğimiz an sahaya çıkartamıyoruz. Hocamıza bize vakit ayırıp eğitim için Anadolu’ya koştuğu için kendisine teşekkür ediyoruz. Bir başka teşekkürü de; İstanbul SMMM Odası Başkanı Sayın Yücel Akdemir’e huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Böyle bir eğitime imkan sağladıkları için.

Sosyal Güvenlik hukukunun usul hukuk yok. Sosyal Güvenlik var fakat usul hukuku yok, itirazı yok, cezalar çok orantısız, bizim bunları konuşmamız lazım her platformda ifade etmemiz lazım. Acilen bu alanın düzenlemesi gerekiyor. Sahte sigortalılık konusu hepimizin kanayan yarası, hepimizi tehdit ediyor. İşe giriş yaparken işverenin emri ve talimatı olmak zorunda, yani hiçbir muhasebeci kendini garantiye almadan söz ile laf ile işe giriş ve çıkış yapılmamalıdır. Yarın bedeli çok ağır olabilir. Bu konuda canı yanmış birçok meslek mensubu arkadaşı gördüm, bu yanlış bir uygulama buna itiraz etmeliyiz. Sahte sigortalılık incelemelerinde Mali Müşavirin savunması alınmıyor. Savunma hakkı kullandırılmıyor. Bu hak kaybı giderilmelidir.

Bir başka konuda asgari ücret konusu; asgari ücret dolar bazında yılbaşından bugüne 90 dolar azalmış. 90 dolar bugün 900. TL demek. Yani 2.825 TL’nin 825 TL’si kaybolmuş. Yeni yılda bu kaybın telafi edilmesi lazım. Burada sadece çalışan değil işverende düşünülmelidir. Bu nedenle asgari ücretten verginin kalkması lazım, ssk primlerinin aşağı çekilmesi lazım bu oranlar çok yüksek kayıt dışılığı tetikliyor.

Yeni bir tasarıdan çalışmadan bahsediliyor.  Vergi Usul Kanunun 359. Maddesi a ve b bendinde yer alan hapis cezaları var. Yani defterleri yok etmek, ibraz etmemek saklamak, yanlış hesap açmak kar zararı doğru beyan etmemek gibi 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezaları var. Bu hapis cezalarını şimdi 5 yıldan 8 yıla çıkartılmak isteniyor.  Bunu kabul edemeyiz. Ekonomik suça ekonomik ceza olmalı. Cezalar üzerine bir ekonomik yaşam inşaa edilemez. Mükellefi ceza yazarak düzeltemeyiz. Biz mükelleflerimize eğitimler ile suçu işlemesini önleyerek katkı sağlarız. Mükellefiyet tesisinde, oda kaydında gerekli eğitimleri yapıyor muyuz. Hayır. Mükellef olduktan sonra bilgilendiriyor muyuz hayır. İşverenin Mükelelfin her şeyi bildiğini kabul eden yaklaşım doğru değil. Bütün bilgilendirmeleri Mali Müşavirlerin yapması bekleniyor. Bu doğru bir yaklaşım değil.

İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Mücahit Yılmaz; Değerli oda başkanım, değerli meslek mensupları, değerli stajyer arkadaşlar, değerli kurul üyeleri hepiniz hoşgeldiniz. Öncelikle sizlere İstanbul SMMM Odası başkanı Yücel AKDEMİR’in selamlarını getirdim. Yaklaşık 18 aydır ilk yüz yüze eğitimimi vereceğim bu gün burada bende çok heyecanlıyım. Gerçekten özlemişiz sizleri sürekli aramıza bir ekran koyduk uzak kaldık ama mesleğimiz durmadı devam ettik. Değişmeye gelişmeye hatta fazlasıyla çalıştık. Kısa çalışma ücretler, nakdi ücret destekleri ile uğraştık. Dünya yansa batsa bizim işimiz bitmiyor maalesef. Bu nedenle bende çok onurlu bir meslek icra ettiğimiz her platformda dile getiriyorum. Dedi.

Seminer sonunda İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Mücahit Yılmaz’a Oda Başkanı Bahadır Baş plaket takdim etti.